Епидемијата на ебола во Гвинеја поврзана со епидемијата од 2014-2016 година, вели ЦДЦ

epa09012265 (FILE) -A Liberian man walking by an ebola awareness painting on a wall in downtown Monrovia, Liberia, 22 March 2015 (reissued on 14 February 2021). According to a statement from the office of Liberian President George Weah on 14 February 2021 the president has placed Liberia's health authorities on an increased alert level following the death of four people from Ebola in neighbouring Guinea marking five years since the last cases were recorded. EPA-EFE/AHMED JALLANZO

Избивањето на нова епидемија на ебола во западноафриканската држава Гвинеја е директно поврзана со разорната епидемија во регионот од 2014 до 2016 година, соопшти денеска Африканскиот центар за контрола на болести (ЦДЦ).

Секвенционирањето на гените покажа дека сегашната епидемија е резултат на обновување на вирусот што претходно циркулираше во Западна Африка, изјави шефот на африканскиот ЦДЦ тим за борба против ебола Мерави Арагав, пренесува ДПА.

– Ова е навистина загрижувачко. Тоа значи дека вирусот може да живее подолго кај преживеаните од ебола отколку што се претпоставуваше порано, рече Мерави Арагав.

Научниците претходно претпоставуваа дека вирусот може да преживее само неколку месеци во телото на пациент кој имал ебола, а не неколку години, рече Мерави.

Треба да се направат дополнителни истражувања за да се разјасни дали тековната епидемија е предизвикана од тековен, претходно неоткриен ланец на инфекција или од некоја постојана хронична инфекција, додаде Мерави.

Повеќе од 11.000 луѓе починаа за време на епидемијата на ебола во периодот 2014-2016 година, што најмногу ги погоди западноафриканските нации Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне.

Гвинејските власти објавија избувнување на нова епидемија на ебола минатиот месец, додека Демократска Република Конго, исто така неодамна  соопшти за нова епидемија, дванаесетта во оваа централноафриканска земја.

Досега се откриени 30 случаи на ебола во обете земји, 12 во Конго и 18 во Гвинеја, според ЦДЦ.

Вирусот ебола предизвикува треска и често доведува до масовно внатрешно крварење и смрт.

Видео на денот