Екс директорка силувала и злоставувала ученици, училиштето и купило карта да избега од Австралија

Суд во Израел нареди испорачување на поранешната директорка Малка Лејфер (53) во Мелбурн за да соочи со лицето на правдата и десетиците обвиненија за сексуално злоставување на деца што наводно ги направила додека била на чело на едно православно училиште во Австралија.

Против Лејфер има поднесено 74 обвиненија во врска со сексуално злоставување на деца додека управувала со училиштето Адас Израел во Елстернвик, во југоисточниот дел на Мелбурн.

Одлуката на Судот е донесена денеска, па поранешната директорка ќе биде екстрадирана во сојузната австралиска држава Викторија на соочување со обвинувањата.

Лејфер со години се бореше против барања за нејзина испорака на австралиските власти. Таа избега од земјата во 2008 година, веднаш по првите објави за наводно сексуално злоставување на ученици. Училиштето во кое работеше и го купи авионскиот билет за Израел, каде беше сиот изминат период.

Прочитајте и...  Кривичен суд го прифати барањето на Рускоска: Замрзнат имотот на кумот на Груевски, Ристо Новачевски

Израелскиот суд во 2017 година ја прогласи како неспособна за судење поради ментална болест, но, сепак, беше уапсена во 2018 година. Откриено е дека здрав и нормален живот, а со тајна камера била снимена како со леснотија ги извршува обврските. Таа ги отфрла обвинувањата и вели дека е невина.

Поврзани вести

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Слободен печат

СЗО со порака до властите: Ставајте ги контактите во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Единаесет лица ја загубија битката со коронавирусот во Грција, 438 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар