Доктор во Битола дал погрешна дијагноза поради што дополнително се нарушило здравјето на пациентот – Слободен печат
Хроника

Доктор во Битола дал погрешна дијагноза поради што дополнително се нарушило здравјето на пациентот

Како што информираат од МВР, во текот на 2017 година во Клиничката болница во Битола, докторот постапувајќи несовесно при микроскопски преглед на примерок од пациент, дал дијагноза, врз основа на која било предизвикано тешко нарушување на здравјето.

Денеска во Битола била поднесена кривична пријава против доктор кој дополнително му ја влошил здравствената состојба на еден пациент, откако му дал погрешна дијагноза.

Станува збор за 63-годишен доктор од Битола.

Како што информираат од МВР, во текот на 2017 година во Клиничката болница во Битола, докторот постапувајќи несовесно при микроскопски преглед на примерок од пациент, дал дијагноза, врз основа на која било предизвикано тешко нарушување на здравјето.

Против докторот е поднесена пријава под сомнение за сторени кривични дела „несовесно лекување болни“ и „тешки дела против здравјето на луѓето“.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close