Димитров: Денес е голем ден во мојот град, успеавме да го усвоиме и последниот закон кој беше услов

За медиумите министерот за надворешни работи, Никола Димитров после вечерата ЕУ-Западен Балкан, во организација на Шарл Мишел, рече дека денеска е голем ден за нашата земја.

-Патот беше турбулентен, но се надеваме дека од четвртиот обид успешно ќе „слетаме“. Морам да ја претставувам мојата држава, наместо мојот претседател и премиер, бидејќи денес е голем ден во нашиот главен град. Но носам вести дека успеавме да го усвоиме и последниот закон кој беше услов, во нашиот случај. Тоа е Законот за Јавно обвинителство што беше усвоен со двотретинско мнозинство.Тоа е добра вест за владеењето на правото, за граѓаните, за правото и за европската иднина на нашата земја- вели Димитров.

Високиот претставник на Европска Унија за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел вечерва изрази задоволство поради донесувањето на Законот за јавно обвинителство во Северна Македонија.

Прочитајте и...  Гори стан во Куманово, десет пожарникари го гаснат пожарот

Тој истакна дека од Минхен за Брисел летал заедно со министерот за надворешни работи Никола Димитров кој му ја пренел веста.

Вечерата во Брисел е во организација на претседателот на Европски совет Шарл Мишел , а присуствуваат и претседателката на Европска Комисија, Урсула фон дер Лајен, високиот претставник на Европска Унија за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел и премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, чија земја претседава со ЕУ., како и лидерите од земјите од Западен Балкан.

Прочитај повеќе

Бројот на крводарители сведен на минимум

Слободен печат

Авганистан денеска ослободи 100 талибански заробеници

МИА Агенција

Спасовски: Владата во ниту еден момент не заборави на граѓаните на Општина Куманово

Слободен печат

Лајчак известен дека Курти лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

Слободен печат

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен печат

Не чекале коронатест – патници од индонезиски брод скокале во море и пливале до брегот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Постигнат договор во ОПЕК за намалување на дневното производство на нафта

МИА Агенција

Оваа техника за дишење може да им го спаси животот на заболените од коронавирус: Англиски лекар објаснува како да ги спасите белите дробови (ВИДЕО)

Слободен печат

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

ЕЦДЦ: Европа сѐ уште не го достигна врвот на епидемијата

МИА Агенција

Стравувајќи од нова епидемија Кина стави во карантин регион од 640 илјади луѓе

Дејан Андоновиќ

Синот на српскиот претседател Вучиќ заразен од коронавирус: „Сине ќе победиш, те сака тато“

Слободен печат