Дендиас: Секогаш се потпираме на европската солидарност

Секогаш се потпираме на европската солидарност, тоа се вредностите на оваа заедница на народите, рече министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас пред почетокот на неформалниот состанок на шефовите на дипломатиите на ЕУ (Гимних) што се одржува во Берлин, јави дописничката на МИА од Атина.

Дендиас истакна дека со голем интерес ги очекува соопштенијата на високиот претставник на Унијата за надворешни прашања Жозеп Борел „за опциите за санкции за Турција”.

– Ова сметаме дека е апсолутно неопходно  за да се постигне деескалација во Медитеранот, порача Дендиас.

Прочитајте и...  Болниците се полнат, хоспитализирани се околу 500 пациенти од коронавирусот

Поврзани вести

Левица поднесе Предлог-Декларација за осуда на бугарските национал-шовинистички претензии

Слободен печат

Рекет-2 одложен, Боки-13 во болница – кога ќе оздрави никој не знае

Горан Наумовски

Хоти за скандалот од 2.7 милиони евра: Измамниците ќе излезат на површина како стаорци кога ќе останат без вода

Илинка Иљоска

Мајка ја шокираше Италија: Дознала дека бебето има ковид-19 па го напуштила

Слободен печат

Заев, Димитров и Османи на онлајн средба со Борел: Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до целиот регион

Слободен печат

Пратениците на 27 октомври ќе расправаат за Законот за заштита од заразни болести и ребалансот на буџетот

Слободен печат

Остави Коментар