Де Лихт заборави за кого игра, за Јувентус или Ајакс

epa09281114 Matthijs de Ligt of the Netherlands reacts during the UEFA EURO 2020 preliminary round group C soccer match between the Netherlands and Austria in Amsterdam, Netherlands, 17 June 2021. EPA-EFE/MAURICE VAN STEEN (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Дефанзивецот на холандската репрезентација, Матијс де Лихт на прес-конференцијата по победата на „лалињата“ над Австрија, направи лапсус.Де Лихт зборувајќи за натпреварот со Австрија, рече дека е фудбалер на Ајакс, по што беше исправен од новинарите.
– Моравме често да играме на долги топки. Како играч на Ајакс тоа ми беше чудно што морам да го правам постојано – почна Де Лихт по што беше прекинат од новинарите.
Но, ти играш за Јувентус – му порача низ смеа новинарот.
– Да, да како поранешен играч на Ајакс –се поправи Де Лихт.

Видео на денот