-6.1 C
Скопје

Д-р Докиќ: Кај некои лица доаѓа го оштетување на капиларите насекаде во организмот, пред сè на белите дробови, во срцето и мозокот

Пулмологот Дејан Докиќ во денешното гостување на ТВ 21 говореше за состојбата со ковид-пациентите кои доаѓаат во болниците и кои треба да се сметаат за потенцијално ризични пациенти.

-Пациентите кои доаѓаат на прием во болница имаат ниска сатурација на кислород и тие треба да се сметаат за ризични. Зошто е тоа така, не може да се каже-вели д-р Докиќ.

Тој истакнува дека кога има голем број на ковид – тестирања, нормално е да има и поголем број на заразени и на починати лица.

-Лицата со ниска сатурација веднаш треба да се стават на висок проток на кислород, тие имаат проблеми со респираторниот систем. Друга група на луѓе имаат проблем со коагулација, кај нив веднаш се зголемуваат вредностите на дидајмерот, настанува коагулација на крвта. Значи  оштетување на калиларите насекаде во организмот, пред сè на белите дробови, во срцето, затоа н екои добиваат инфаркти, потоа во мозокот, може да имаат клиничка слика на мозочен удар или белодробна емболија- вели Докиќ.

Прочитајте и...  Конте: Време е да ја свртиме страницата, Италија заслужува обединета влада

Вирусот вели д-р Докиќ е многу подмолен, го измамува имуниот систем.

-Дава погрешна информација на организмот. Тоа е исто како некој центар во ЦИА, кога некој вирус влегува во компјутерот и ја пореметува целата мрежа, идентично се случува и тука, ковид велегува во телото и го ремети целиот програм на одбраната и организмот сосема погрешна информација добива и затоа прекумерно реагира со создавање на тие цитокини и доаѓа до цитогенска бура од која ретко кој се спасува- вели д-р Докиќ.

Поврзани вести

Лавина во Русија: Властите стравуваат дека се затрупани 12 лица

Слободен печат

Почина хрватскиот амбасадор во Франција

Слободен печат

„Децата останаа сираци, без мајка, баба и дедо“: Погребани жртвите и убиецот од трагичниот настан во селото Расно

Слободен печат

Истражување: Јужноафриканската варијанта на коронавирус полесно се пренесува

Слободен печат

Портпаролот на Џонсон: Навални веднаш да биде ослободен

Слободен печат

Царовска: Нудиме реформа која се фокусира на знаењата на децата, интеграцијата не значи намалување на часовите

Слободен печат

Остави Коментар