16.8 C
Скопје

Чешка ќе започне со вакцинирање на сите над 16-годишна возраст од 1 јуни

Премиерот на Чешка, Андреј Бабиќ изјави дека Чешка сака да започне со регистрација на лица над 16 години за вакцинација против ковид-19, најдоцна до 1 јуни.

Во моментов, чешките граѓани коишто се над 55 години можат да се вакцинираат, како и помладите хронични пациенти, додека регистрациите за оние на возраст од 50 до 54 години започнуваат во среда.

Чешка, која е земја со 10,7 милиони жители, неодамна го надмина прагот од еден милион целосно вакцинирани лица против ковид-19, а 2,17 милиони ја примија првата доза.

– Во Чешка има околу 690 000 лица во возрасна група помеѓу 50 и 54 години. Доколку вакцинацијата се одвива според планот, возрасната граница може да се намали за пет години секоја недела, објави агенцијата ЧТК.

Извор: Индекс.хр

Поврзани вести

Столтенберг: Членството на Северна Македонија и Црна Гора е доказ дека вратите на НАТО се отворени

Слободен печат

Доктор Злате Мехмедовиќ: Индиската варијанта на коронавирусот доведува до гангрена, ампутации на стапалата и губење на слухот

Последни подготовки за расчистување на депонијата со линдан во Охис

МЗ: „Астра-Зенека“ во земјава и понатаму ќе се дава на постари од 60 години

Мирослава Бурнс

Столтенберг: Односите помеѓу НАТО и Русија се на најниско ниво 

Слободен печат

Бенет ветува дека ќе го обедини Израел

Слободен Печат

Остави Коментар