ВИДЕО: Симеоне заборави на фер-плејот, Аргентинецот избега од Клоп без да се ракува

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне не се понесе спортски по завршување на дерби натпреварот од третото коло во Лигата на шампионите помеѓу неговиот тим и Ливерпул кој заврши со триумф на „црвените“ од 2:3. Имено, Симеоне веднаш по последниот свиреж на судијата, истрча во тунелот на стадионот „Ванда Метрополитано“ без да се поздрави со …

ВИДЕО: Симеоне заборави на фер-плејот, Аргентинецот избега од Клоп без да се ракува Read More »

ВИДЕО: Симеоне заборави на фер-плејот, Аргентинецот избега од Клоп без да се ракува

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне не се понесе спортски по завршување на дерби натпреварот од третото коло во Лигата на шампионите помеѓу неговиот тим и Ливерпул кој заврши со триумф на „црвените“ од 2:3. Имено, Симеоне веднаш по последниот свиреж на судијата, истрча во тунелот на стадионот „Ванда Метрополитано“ без да се поздрави со …

ВИДЕО: Симеоне заборави на фер-плејот, Аргентинецот избега од Клоп без да се ракува Read More »

ВИДЕО: Прв пораз за Николов и Шериф, петарда на Реал, дербито за Ливерпул

Дерби натпреварот во третото коло од групната фаза во Лигата на шампионите кое се играше на „Ванда Метрополитано“ му припадна на Ливерпул. Во одличен натпревар, Ливерпул како гостин со 2:3 го совлада Атлетико Мадрид. Воведните минути им припаднаа на „црвените“ кои за 13 минути постигнаа два гола преку Салах и Кеита, но домашниот тим успеа …

ВИДЕО: Прв пораз за Николов и Шериф, петарда на Реал, дербито за Ливерпул Read More »

ВИДЕО: Затворен стадионот во Холандија на кој се сруши дел од трибината

Холандските власти го затворија стадионот „Гоферт“ во Нијмеген откако пред два дена за време на натпреварот помеѓу НЕЦ и Витесе во рамки на деветтото коло од Ередивизијата, се сруши дел од трибината. Веднаш откако судијата отсвири крај на натпреварот, гостинските навивачи почнаа да скокаат и да ја слават победата на нивните фудбалери. Дел од нив …

ВИДЕО: Затворен стадионот во Холандија на кој се сруши дел од трибината Read More »

ВИДЕО: Петарда на Сити, убедлив триумф на Спортинг во Истанбул

Фудбалерите на Манчестер сити и на Спортинг Лисабон остварија убедливи победи на гостувањата кај Бриж, односно Бешикташ во третото коло од Лигата на шампионите. „Граѓаните“ очекувано ја оправдаа улогата на голем фаворит и со убедливи 1:5 го совладаа Бриж, додека португалскиот шампион славеше во Истанбул со 1:4. Сити го отвори резултатот во 30. минута кога …

ВИДЕО: Петарда на Сити, убедлив триумф на Спортинг во Истанбул Read More »

Легендата на југословениот фудбал во тешка здравствена состојба, славниот голман приклучен на респиратор

Иконата на фудбалскиот клуб Раднички, на југословенската репрезентација и еден од најдобрите голмани на сите времиња на просторите на поранешна СФР Југославија, Драган Пантелиќ (69) се наоѓа на лекување во Универзитетскиот клинички центар во Ниш, Србија. Пантелиќ во Универзитескиот кличнички центар е примен поради тешка здравствена состојба предизвикана од коронавирусот, а денеска е приклучен на …

Легендата на југословениот фудбал во тешка здравствена состојба, славниот голман приклучен на респиратор Read More »

Димитриевиќ со победа ги започна настапите во Еврокупот

Екипата на Валенсија за која настапува Ненад Димитријевиќ со победа ги започна настапите во Еврокупот. Шпанскиот тим со 92:82 го совлада Прометеј, Димитријевиќ беше на работ на дабл-дабл завршувајќи ја средбатасо девет поени и 11 асистенции. Сигурен старт во Еврокупот имаше и Партизан кој оваа сезона е предовден од легендарниот тренер Жељко Обрадовиќ. „Црно-белите“ славеа …

Димитриевиќ со победа ги започна настапите во Еврокупот Read More »

Хаос во Филаделфија, Симонс на тренинг се појави со мобилен и веднаш е остранет од тимот

Вечерва стартува новата јубилејна 75 сезона во НБА лигата, а во таборот на Филаделфија севентисиксерс владее хаотична состојба поради еден од најдобрите играчи, Бен Симонс. Не е тајна дека Симонс сака да ја напушти Филаделфија поради критиките кои му ги упатија и тренерот Док Риверс и првата ѕвезда на тимот Џоел Ембид и кои го …

Хаос во Филаделфија, Симонс на тренинг се појави со мобилен и веднаш е остранет од тимот Read More »

НБА: Шоуто може да започне, шампионот Милвоки против ѕвездениот Бруклин

Новата 75 сезона во кошаркарската НБА лига започнува со натпреварот помеѓу Милвоки и Бруклин ноќта помеѓу вторник и среда. Милвоки е бранител на титулата од минатата сезона, откако во финалната серија славеше над Феникс (4:2).  Овој дуел на паркетот во „Фосерв Форум“ започнува во 01.30 часот по средноевропско време. Нетси сигурно оваа сезона исто така ќе …

НБА: Шоуто може да започне, шампионот Милвоки против ѕвездениот Бруклин Read More »

Крилото на Кожув Николовски во репрезентативна форма

Иако резултатски не им оди како што посакуваат во првите три кола, Кирил Николовски бележи одлични бројки како играч на Кожув. Како одминуваат натпреварите, така некогашниот македонски репрезентативец оди кон горните позиции во оние главни статистички колони. Новото добро издание во натпреварот против Навико Академија ФМП го постави на третото место на листата на најдобрите …

Крилото на Кожув Николовски во репрезентативна форма Read More »

Градот Лос Анџелес бара Ванеса Брајант да оди на испитување кај психијатар

Падот на хеликоптерот во кој трагично го загубија животот легендарниот НБА играч, Коби Брајант, неговата ќерка Џиана и останатите седум лица, и понатаму е сериозна тема во Лос Анџелес поради судскиот спор. Вдовицата на Коби, Ванеса Брајант поднесе неколку тужби против полицајците кои објавуваа фотографии од местото на несреќата, а една од тие тужби се …

Градот Лос Анџелес бара Ванеса Брајант да оди на испитување кај психијатар Read More »

Бабиќ: Заслужена победа на Ним, ние бевме посебно лоши во првото полувреме

Ракометарите на Еурофарм Пелистер со пораз од Ним (21:26) ги започнаа настапите во Европската лига. Битолчани одиграа катастрофално прво полувреме во кое постигнаа само шест голови, додека во вториот дел го поправија впечатокот, но не можеа да го избегнат поразот. Тренерот на Е. Пелистер, Жељко Бабиќ е тажен бидејќи неговите ракометарите не се покажаа во …

Бабиќ: Заслужена победа на Ним, ние бевме посебно лоши во првото полувреме Read More »

Катастрофалното прво полувреме му пресуди на Е. Пелистер против Ним

Ракометарите на Еурофарм Пелистер со пораз на домашен терен ги започнаа настапите во Европската лига. Битолчани се поразени со 21:26 од францускиот Ним и тоа поради катастрофалната игра во првото полувреме кое постигнаа само шест гола. Елмир Граѓан го постигна првиот гол на натпреварот по што следеше неверојатен пад во играта на битолчани кои цели …

Катастрофалното прво полувреме му пресуди на Е. Пелистер против Ним Read More »

Четири гола на Лазаров во триумфот на Нант во Европската лига

Селекторот и капитен на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров со победа ги започна настапите во Европската лига. Неговиот Нант со28:40 славеше на гости кај финскиот тим Кокс, а Лазаров постигна четири гола и тоа од четири обиди. Милан Милиќ, Валеро Ривера и Александре Кавалканти беа најдобри кај Нант со по пет гола, додека кај Кокс …

Четири гола на Лазаров во триумфот на Нант во Европската лига Read More »

Кудуз: Добро што добивме една „шлаканица“ од Монпелје, малку да се разбудиме

Вардар 1961 в среда од 18.45 часот против Алборг во Данска ќе го игра својот петти натпревар во Лигата на шампионите. Хрватскиот бек на македонскиот првак Анте Кудуз очекува еден цврст меч против Данците, борбени 60 минути на ова гостување на „црвено-црните“. – Следува вториот меч со Алборг, домаќинот сигурно ќе сака да победи, но …

Кудуз: Добро што добивме една „шлаканица“ од Монпелје, малку да се разбудиме Read More »

Вујовиќ: Не одиме со бело знаме во Данска, без Борко против Алборг

Веселин Вујовиќ, тренерот на Вардар1961 ги сподели очекувањата пред заминувањето за Данска пред натпреварот од Лигата на шампионите против екипата на Алборг. Овој меч е закажан за в среда (утре, 20 октомври) во 18.45 часот. Во однос на претходните состави, сега за Данска не отпатува единствено голманот Борко Ристовски кој пријави здравствени проблеми. По четири …

Вујовиќ: Не одиме со бело знаме во Данска, без Борко против Алборг Read More »

Македонскиот репрезентативец Ѓоргиев со трофејот во Суперкупот на Бугарија

Македонскиот одбојкарски репрезентативец Ѓорѓи Ѓоргиев се закити со првата титула во дресот на својот нов клуб, Хебар од Бугарија. Во Суперкупот на Бугарија шампионот Хебар триумфираше со резултат 3:1 во сетови 16:25, 25:21, 25:21 и 25:18 над освојувачот во Купот на таа земја, Нефтохимик 2010 од Бургас. Ова е втор трофеј за Хебар, откако тимот …

Македонскиот репрезентативец Ѓоргиев со трофејот во Суперкупот на Бугарија Read More »

Порака до Ѓоковиќ од Австралија: На вирусот не му е грижа колку титули имате

Премиерот на државата Викторија, Ден Ендрјус вели дека нема да има специјални попусти за невакцинирани спортисти кои сакаат да се натпреваруваат во Австралија. Тој на тој начин подвлече дека нема да има попуст ни за најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, кој треба да ја брани титулата на „Австралија опен“ од 17 до 30 јануари. …

Порака до Ѓоковиќ од Австралија: На вирусот не му е грижа колку титули имате Read More »

Ѓоковиќ: Нема да откријам дали се вакцинирав или не

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ зборуваше за плановите за крајот на сезоната, односно на кои турнири планира да игра, како и за вакцинацијата. Ѓоковиќ најави дека планира во 2021 година да настапи на уште три натпреварувања. – Засега планирам да играм на Мастерсот во Париз, завршниот Мастер во Торино и на Дејвид купот. Тоа е …

Ѓоковиќ: Нема да откријам дали се вакцинирав или не Read More »

Конор Мекгрегор повторно прави инциденти: Овој пат претепа познат ди-џеј, му го скрши носот

Најпопуларниот ММА борец, Конор Мекгрегор повторно се најде во центарот на скандал. Италијанските медиуми пишуваат дека Мекгрегор на една забава го претепал познатиот италијански ди-џеј Франческо Фачинети. – Конор Мекгрегор ме удри по устата и ми го скрши носот пред десет сведоци, моите пријатели и телохранителите. Ме нападна без никаква причина и тоа откако два …

Конор Мекгрегор повторно прави инциденти: Овој пат претепа познат ди-џеј, му го скрши носот Read More »

Запален олимпискиот оган за Зимските олимписки игри во Пекинг, церемонијата не помина без проблеми

Олимпискиот оган за Зимските олимписки игри во Пекинг кои ќе се одржат од 4 до 20 февруари 2022 година, денеска е запален во древната Олимпија, место од каде традиционално го започнува патот кон градот домаќин. Олимпискиот оган е запален нешто по 12 часот по локално време и тоа на традиционален начин во Олимпија. За прв …

Запален олимпискиот оган за Зимските олимписки игри во Пекинг, церемонијата не помина без проблеми Read More »