Бунтовниците Хути воведуваат строги ограничувања за хуманитарните летови кои пристигнуваат во Јемен

Фото: EPA-EFE/YAHYA ARHAB

Бунтовниците Хути во Јемен најавија строги ограничувања на хуманитарните летови кои пристигнуваат во Сана.

Управата за цивилно воздухопловство управувана од Хутите соопшти дека ниту еден хуманитарен авион нема да слета во Сана меѓу 25 и 30 март.

Во соопштението се наведува дека вакви летови до Сана ќе бидат дозволени само во петок.

Хутите поддржани од Иран рекоа дека одлуката е одговор на наводната забрана за комерцијални летови до и од главниот град на Јемен и забраната за букирање летови од Сана.

Меѓународниот аеродром Сана делумно повторно беше отворен за комерцијални летови минатата година, како дел од договорот за прекин на огнот меѓу завојуваните страни во Јемен, постигнат со посредство на ОН.

Прекинот на огнот истече во октомври кога двете страни не успеаја да постигнат компромис за обновување на примирјето.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот