Британскиот милијардер планира да го прошири бизнисот на цел Балкан

Компанијата објави дека двојно ќе го зголеми својот работен простор во Тузла на 2.300 м2, како и дека ќе вработи уште 15-тина софтверски инженери.

Производот на Virgin Pulse претставуваат единствена и иновативна дигитална платформа која ја користат компаниите и корпорациите од различни индустрии со цел промовирање на здрави животни навики помеѓу своите вработени.

Платформата која е концептирана и развиена во Тузла се користи ширум светот, а меѓу клиентите се наоѓаат и 10 проценти од компаниите кои се наоѓаат на листата на Fortune 500 за најуспешните глобални компании.

Користејќи го нивниот производ, вработените се охрабрдуваат и наградуваат за водење на здрав животен стил, што подразбира воведување физички активности во секојдневниот живот, усвојувањето на здрави навики во исхраната и одржување на квалитетни друштвени интеракции меѓу колегите.

Прочитајте и...  Околу 92 проценти од заразените со коронавирус во Кина се излекувани

Од Virgin Pulse претходно изјавија дека имаат намера во наредните неколку години да бидат водечка компанија IT секторот, не само во Босна и Херцеговина, туку и во целиот регион.

За потсетување, Брансон претходно ја превзема тузланската компанија Piksel Interactive која вработи околу 100 млади и образовани луѓе, и која со тоа стана дел од групацијата Virgin, па го промени името во Virgin Pulse Bosnia.

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат