Британска подморница која мистериозно исчезнала во 1942 година е пронајдена во Грција

HMS Triumph / Фото Профимедиа

Потонатиот брод на британската подморница ХМС Триумф, која мистериозно исчезнала за време на мисијата во Грција во 1942 година, за време на Втората светска војна, е пронајдена во Егејското Море, објави грчката новинска агенција АНА. Таа била забележана „на длабочина од 203 метри во Егејското Море“ и „неколку десетици километри од брегот“ од колегите на грчкиот нуркач Костас Токтаридис, кои тргнале во потрага по неа во 1998 година.

Подморницата од Т-класа долга 84 метри била поврзана со „отпорот против нацистичката окупација во Грција“ и „британската тајна служба“, рече Токтаридис, пренесува АНА. „Сите 64 членови на екипажот загинаа во потонувањето“, рече истиот извор. Триумф завршил дваесет борбени мисии од 1939 до 1942 година.

Тој ги започнал своите мисии во Егејското Море во март 1941 година во близина на Додеканезите, кои тогаш биле под италијанска окупација, каде што „уништил многу непријателски бродови, вклучително и италијанската подморница Салпа“, пишува АНА. Но, на 23 јануари 1942 година, за време на нејзината 21-ва мисија во Егејското Море, британската морнарица објави дека подморницата Триумф „се смета за исчезната“.

Последното сведоштво за подморницата го дал италијански пилот кој ја видел на 9 јануари 1942 година во близина на Кејп Суни, во Саронскиот залив, во близина на Атина.

Меѓу различните верзии за причините за потонувањето на подморницата се судир со мина кај кикладскиот остров Милош, заробување во акција од германските сили потпомогнати од италијански агенти и експлозија на лакот на подморницата, изјави Костас Токтаридис.

Бројни истражувачки тимови од Малта и Русија доаѓале во Грција во потрага по нејзините остатоци.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот