Бизнисмените очекуваат реализација на планираните инвестиции и покрај најавените избори

Изборите секогаш негативно влијаат на инвестициите, особено на странските директни инвестиции, но се надевам на добар политички амбиент во земјава и на позитивна насока во преговорите со Европската Унија што секако ќе помогне за реализација на веќе планираните инвестиции, порача денеска претседателот на Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ) Неби Хоџа.

– Како бизнис заедница СКСЗМ годинава инвестираше 42 милиони евра што е речиси двојно повеќе од лани кога имаше инвестиции од 23 милиони евра. За пофалба е што имаме за 100 проценти зголемени инвестиции во ситуација во која и немаше баш добар амбиент за инвестиции. Тоа покажува дека бизнисите кои се веќе стабилни во државава имаат однапред испланирани инвестиции и ги реализираат согласно планот, изјави Хоџа во одговор на прашање по доделувањето на наградите Топ 100 на СКСЗМ.

Прочитајте и...  Парламентарни избори во Венецуела на 6 декември

Тој изрази надеж дека и покрај изборите политичкиот амбиент во земјава ќе биде на добро ниво и оти во позитивна насока ќе одат преговорите за евроинтеграции.

– Тоа ќе има дополнително позитивно влијание кај нашите, а најмногу кај странските инвестиции. Се надеваме дека ќе бидат разрешени и нашите барања за олеснување на бариерите со кои се соочуваме во секојдневниот живот и дека ќе нема дополнителни проблеми со соседните држави во транспортот, давачките и царинските бариери за бизнисите, рече Хоџа.

Прочитај повеќе

Американски полицаец под истрага: Удри жена во лице, камерите го снимија инцидентот (ВИДЕО)

Слободен печат

Богојески од Стара скопска чаршија: Старите занаетчиски дуќани се обележјето на чаршијата кое треба да се зачува

Слободен печат

Спасовски: Следува и годишна поддршка за земјоделството и руралниот развој од 200 милиони евра

Димитров: Врвна амбиција на ВМРО-ДПМНЕ е да избегне правда низ административните и судски лавиринти

Слободен печат

Парични казни за 24 бугарски парламентарци поради неносење заштитна маска

Слободен печат

Заев: Создадовме пријатели околу нас и отворивме перспективи за идните генерации (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Ќе ги провериме сите политичари да видиме кој безмилосно го крадел сопствениот народ (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп најави „грандиозен” огномент во чест на 4 јули, градоначалничката повика жителите да останат дома

Слободен печат

Силјаноска: СЈО се појави зошто не го биваше јавното обвинителство

Слободен печат

Вучиќ: Не го затвораме цел Белград, само ноќните клубови и рестораните од 23 до 6 часот наутро

Слободен печат

Битиќи: Можеме и знаеме, го штитиме секое работно место, ги покачуваме платите

Слободен печат

ОБСЕ: Медиумите се во опасност, план за силна економска поддршка е итно потребен

Слободен печат