БИЗАРНА ТЕРАПИЈА: Детската зависност од мобилни телефони ја надминуваат со кокошки! - Слободен печат

БИЗАРНА ТЕРАПИЈА: Детската зависност од мобилни телефони ја надминуваат со кокошки!

Локалните власти во индонезискиот град Бандунг на западниот дел на островот Јава, сметаат дека природата може да им помогне на децата да се ослободат од зависностите, како што е Интернетот и паметните телефони.

Поради ова, стартуваа програма со која ќе се обидат децата да ги чуваат подалеку од паметните телефони со тоа што им подаруваат кокошки и чили семе, со цел да се посветат на садењето и грижата за своето ново милениче, наместо да „типкаат“ на телефоните.

Повеќе од светскиот просек

За проектот во Бандунг, град кој е 150 км оддалеченен од индонезиската престолнина Џакарта, во десет основни училишта се поделени 2.000 кокошки и 1.500 чили семиња.

Градоначалникот Одед М. Даниел кој ја спровел симболичката церемонија за доделување кокошки и семиња, е со надеж дека со овој потег ќе ја намали зависноста од електронските удреди кај децата, но додал дека, ќе биде потребно време додека наставниците ги проучат ефектите од проектот.

Просечен корисник на Интернет во Индонезија поминува околу осум часа и 36 минути на Интернет, што е дури два часа повеќе од глобалниот просек според податоците од Глобалниот дигитален извештај за 2019 година.

Прочитајте и...  Камбовски: Политиката треба да ја наведне главата пред правото

Кокошизација

Некои родители го поддржуваат проектот „кокошизација“, како што го нарекле тамошните мештани.

-Добро е што на овој начин се поттикнува дисциплината кај децата. Грижата за животните и растенијате е многу поважна задача, отколку да се игра преку Интернет- вели една мајка, на чии деца им беа подарени кокошки и семиња.

Децата имаат различни планови со своите нови миленици. Една девојче од петто одделение, вели дека има намера да ја спари кокошката со петел и да започне бизнис со одгледување кокошки. Друга пак, ученичка од седмо одделение ќе ја храни кокошката додека не биде доволно дебела за да ја подготви за вечера.

Прочитај повеќе

Мицотакис го избриша поранешниот фудбалер Загоракис од групата европратеници на Нова демократија

Слободен Печат

Руски министер: Земји победници од Втората светска војна денес се соочуваат со неонацизам

Слободен Печат

Утврден текстот на Предлог – законот за заштита на личните податоци

Слободен печат

Усвоен извештајот до УНЕСКО за зачувување на природното и културното наследство во Охридскиот регион

Слободен печат

Брод со над 400 мигранти доби дозвола да се закотви во Италија

Слободен печат

Владата го прифати барањето за итна изградба на поликлиника во Општина Бутел

Слободен печат

Остави Коментар

eleven + 18 =

Прочитај повеќе

Отстранет камп во Париз, евакуирани над 1.400 мигранти и бегалци

Слободен Печат

Нова власт- нови кандидати за амбасадори?!

Слободен печат

Жбогар: Се надеваме дека Законот за ЈО ќе биде донесен пред Собранието да се распушти

Слободен Печат

Марковиќ го повика српскиот поглаварот на СПЦ во Црна гора на дијалог

Слободен Печат

Земјотрес со јачина од 5.2 степени регистриран во Грција

Слободен печат

Македонското и грчкото малцинство во Албанија бара од Рама да објасни зошто не се донесени подзаконските акти за малцинствата

Слободен Печат