15 C
Скопје

Бајден номинира пет жени на клучни функции во Стејт департментот

Американскиот претседателот Џо Бајден има намера да назначи повеќе нови раководители на клучните функции во Стејт департментот, како што се помошниците државни секретари за неколку светски региони.

Бајден на позиција помошникот државен секретар за Европа и Евроазија  а номинира Карен Донфрид, која доаѓа на местото на Филип Рикер, кој по заминувањето на Вес Мичел беше вршител на должноста. На местото помошник државен секретар за Европа и Евроазија Донфрид доаѓа од позиција претседател на германскиот Маршалов фонд во Вашингтон. 

Пред да дојде на оваа позиција, во април 2014 година, Донфрид била ангажирана како специјален помошик на претседателот и директор за европска политика во Националниот совет за безбедност. Пред тоа таа служела во Националниот совет за разузнавање како национален разузнавач. 

Покрај оваа позиција, Бајден номинира раководители и за неколку други клучни позиции. Марсија Берникет е номинирана за генерален директор на диплматската служба на Стејт департментот. Барбара Лиф е номинирана за помошник државен секретар за Блискиот Исток, Мери Кетрин Фи за помошник државен секретар за Африка и член на одборот на директори на Фондацијата за развој на Африка, Мишел Сион за помошник државен секретар за меѓународни оргазнизации. Номинирани се уште неколку дипломати на клучни позиции во дипломатската служба на Стејт департментот.

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар