15 C
Скопје

Автентични италијански вкусови во центарот на Скопје

Во срцето на градот, на улицата Максим Горки, започнува една уникатна кулинарска приказна. Сите вкусови на Италија на едно место – Боттега дел Густо (итал.) или во превод: “Продавница на вкусови” е новото место каде што може да се најдат автентични италијански производи: пршута, салами, моцарела ди буфала, буратта и многу други.

 

Основачите на Боттега дел Густо објаснуваат дека нивната цел да се понуди нешто различно и автентично од сите региони на Италија кои изобилуваат со разновидни производи, секој уникатен на свој начин.

На отварањето присуствуваше и Амбасадорот на Република Италија, Н.Е. Андреа Силвестри кој изрази задоволство што ќе се овозможи вистинските италијански производи да бидат достапни за сите граѓани во Македонија. Воедно се придонесува кон ширење на италијанската храна и култура, а со тоа и зацврстување на пријателството помеѓу Македонија и Италија.

Безбројните комбинации на сувомеснати производи со сирења гарантираат вистинско уживање со секој залак, а од Боттега дел Густо порачуваат дека асортиманот ќе се проширува постојано со врвни производи.


Koмерцијален ПР текст

Поврзани вести

По долга борба со болеста почина актерот Феџа Стојановиќ

Слободен печат

Започна снимањето на втората сезона од серијата „Emily in Paris“

Слободен печат

На 59 години почина Ник Кејмен, ѕвездата од легендарната реклама за „501“ и миленикот на Мадона

Слободен печат

Mоќни намирници од кујната кои го забавуваат стареењето на кожата

Слободен печат

Потврдена причината за смртта на принцот Филип

Слободен печат

Не се работи за неверство: Зошто жените тајно ги вадат бурмите?

Слободен печат

Остави Коментар