Австралијците открија дека француските подморници не се доволно добри да им ги заштитат националните интереси

Австралија беше загрижена дека конвенционалните подморници што ги нарача од Франција нема да ги исполнат нејзините стратешки потреби

Ова беше и главната причина зошто Канбера се откажа од одбранбениот договор вреден неколку милиони долари претходно во корист на договорот со САД и Обединетото Кралство.

Во обид да го објасни ненадејниот пресврт што предизвика голем гнев во Париз, австралискиот премиер Скот Морисон рече дека, иако го разбира разочарувањето на Франција по ова прашање, „националниот интерес на Австралија е на прво место“.

„Мора да биде на прво место, и дојде на прво место, а интересите на Австралија најдобро ги опфаќа трилатералното партнерство што успеав да го воспоставам со претседателот Бајден и премиерот Џонсон “, рече тој


Одлуката на Австралија да се откаже од францускиот договор и да добие подморници со нуклеарен погон преку нов договор со САД и Обединетото Кралство, се чини, ја изненади и налути Франција.

Портпаролот на француската влада Габриел Атал изјави дека претседателот Емануел Макрон ќе разговара со американскиот претседател eо Бајден околу овој застој во билатералните односи.

Во саботата во изјава за ТВ каналот Франс 2, францускиот министер за надворешни работи Жeanан-Ив Ле Дриан рече дека одлуката за раскинување на договорот што беше во сила од 2016 година е голема дипломатска „криза“, пренесува Си-Ен-Ен.

“Имаше лажење, лицемерие, голема повреда на довербата и презир. Не е добро. Работите меѓу нас не одат во добра наска , тие воопшто не одат добро”, рече шефот на француксата дипломатија

Како дополнителна ескалација во односите Париз- Вашингтон-Лондон -Канбера доде и потегот на Франција која ги повика своите амбасадори во САД и Австралија на консултации како одговор , дипломатски еквивалент на пропаднатата воена соработка

Откажувањето на договорот има реални економски последици за Франција. Францускиот производител на подморници „Навал Груп“(Naval Group) соопшти дека на 500 вработени во Австралија и на 650 во Франција им се заканува губење на своето работно место како реултат од прекршување на договорот.

Компанијата во неделата рече дека ги суспендирала напорите за вработување за да им даде приоритет на потребите на оние што се опфатени со договорот по истекот.

Но, Морисон ја бранеше одлуката на својата влада , велејќи дека уште пред да биде откажан, постоела загриженост во Австралија за договорот со Франција.

„Имавме длабока и сериозна загриженост дека способностите што ги нуди подморницата класа Атак нема да ги исполнат нашите стратешки интереси и јасно ставивме до знаење дека ќе донесеме одлука врз основа на нашиот стратешки национален интерес“, рече тој.

Ле Дриан ја критикуваше и Велика Британија за нејзината улога во договорот, велејќи: „Велика Британија, нема потреба, ние го знаеме нивниот постојан опортунизам, така што нема потреба да го носиме нашиот амбасадор да ни го објасни однесувањето на Лондон

Новата британска министерка за надворешни работи, Лиз Трус, рече дека Велика Британија се обидува да изгради партнерство со „земјите истомисленици“. Во изјава за Сандеј Телеграф, таа рече дека новиот договор со Австралија и Соединетите држави јан покажува „подготвеноста на Велика Британија да биде истрајна во одбраната на своите интереси и да ги оспори нефер практиките и злонамерните дејствија“.

 

Видео на денот