Армин Лашет: Со Русија треба да разговараме повеќе, а не помалку

North Rhine-Westphalia's State Premier and candidate as leader of the Christian Democratic Union (CDU) Armin Laschet shows a luck coin offered to him by his father as he delivers a speech on the second day of the party's 33rd congress held online because of the coronavirus pandemic, in Berlin on January 16, 2021. Germany's conservative CDU party will elect a new leader on on January 16, 2021, in a key vote kicking off the race for Germany's top job as a deadly pandemic roils Europe's biggest economy.,Image: 583872982, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Odd ANDERSEN / AFP / Profimedia

Кандидатот за германски канцелар, Армин Лашет, вели дека Германија мора да бара простор за соработка со Русија, додека истовремено се врши притисок за критичните прашања

Армин Лашет, кандидатот за канцелар на конзервативната Христијанско-демократска унија (ЦДУ), во интервју за ДВ вели дека Германија и ЕУ треба да ги остават отворени каналите за комуникација со Русија. Лашет смета дека и покрај разликите со Русија за клучни прашања како анексијата на Крим, Германија не треба да се обидува да ја изолира земјата од дипломатска гледна точка.

„Оние кои повикуваат на поостар пристап, треба да кажат што подразбираат под тоа. Воведовме санкции, но прекин на дипломатските односи или нешто слично ќе биде погрешно“, вели Лашет.

Политичарот, кој е премиер на германската покраина Северна Рајна Вестфалија, ја поздрави најавата за средба на американскиот претседател Џо Бајден со неговиот руски колега, Владимир Путин.

„Кога ќе стане тешко, мора да разговарате повеќе, а не помалку. Затоа е добро што Бајден се среќава со Путин. Тоа е најважно во време на кризи“, вели Лашет.

Според лидерот на ЦДУ, враќањето на САД на меѓународната сцена под раководство на Бајден е позитивен сигнал.

„САД се враќаат во Светската здравствена организација. Повторно се активни во ОН, и го заживуваат процесот во Г7, како што видовме викендов. Треба да го искористиме моментот“.

„Идејата на Бајден за коалиција на демократии ширум светот кои треба потесно да соработуваат е добра можност за Европа и Германија да имаат посилен ангажман“, смета Лашет.

Преземено од „Дојче веле“

Видео на денот