3 C
Скопје

Апелација денеска не расправала за жалбата на Бојан Јовановски

Апелацискиот суд денеска не ја разгледувал жалбата за притворот првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски.

Од Апелацискиот суд информираат дека денеска не е одлучувано по жалбата за притворот на Бојан Јовановски – Боки 13 и дека е можно да се состанат во среда.

– Беше закажано за денеска, но тој го повлече предлогот за јавна седница и сега ќе се одлучува на нејавана седница. Утре не, можно е во среда да се состанеме – информираат од Апелацискиот суд.

Бојан Јовановски во меѓувреме останува во притвор во КПУ Затвор-Скопје, каде што беше вратен по неколкудневна хоспитализација во Градската општа болница „8-ми Септември“.

Во Кривичниот суд во Скопје утре треба да се одржи првото рочиште за случајот „Рекет“ во кој заедно со Бојан Јовановски – Боки 13, обвинети се и поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и Зоран Милевски – Кичееч, кои се наоѓаат во домашен притвор.

Прочитајте и...  Телеграма со сочувство од спикерот Џафери за смртта на Енвер Малиќи

Поврзани вести

Од ковид-19 починаа 29 лица, регистрирани се 1069 нови случаи

Слободен печат

Во Грција повторно голем број починати и новозаразени

МИА Агенција

Лауреатите Нобеловата награда ќе ја примат во својата татковина

Слободен печат

Eксхумација на починати од ковид-19 е дозволено, но после една година од смртта

Слободен печат

ФОТО: Немајка во Шведска, го држела синот заробен 30 години – ниту имал заби ниту зборувал

Слободен печат

Сепак ќе се отворат ски центрите, ќе работат со посебен протокол

Слободен печат

Остави Коментар