Ангеловска: НАТО е извор и на финансиска и на економска сигурност

Северна Македонија ќе има голем бенефит од членството во НАТО. Пред сѐ, политичка стабилност, сигурност и економски придобивки, нагласи министерката за финансии Нина Ангеловска на вечерашната трибина во Прилеп насловена: „Улогата на бизнис-заедницата во градењето цврсти партнерства со НАТО сојузниците”. На трибината, односно панел-дискусијата што ја организира невладината „Мост” учествуваа младите и претставниците од бизнис заедницта. Панел дискусијата е во организација на Инфо-центарот за евроатлантски интеграции  кој организира Караван низ неколку градови во државата. 

Ангеловска нагаласи дека членството во НАТО е стратешка определба на нашата држава кое е од голема важност за нејзината стабилност, безбедност и за економскиот развој. Ангеловска со конкретни податоци за придобивките од членството во НАТО-алијансата.

 -Останува уште Шпанија да го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО. Ова е добро за нас, како земја, за граѓаните, за младите, за бизнис-секторот. Членството во НАТО носи придобивки за сите нас. Стабилноста, економскиот раст и инвестциите на кои значително влкијае членството во НАТО се од исклучително значење за сите нас. Освен на политичка, НАТО е извор и на финансиска и на економска сигурност. Анализите покажуваат дека економскиот раст на земјите се забрзува за два процентни поени во просек, ако се споредува периодот пет години пред и пет години по влезот во НАТО. На што се бариза економскиот раст? Прво, за нашите компании се отвoра пазар со обрт од 5 милијарди евра во сервисни продукти како што се: набавка, поддршка, транспорт, одржување, кодификација, услови за сајбер безбедност и друго. Втора придобивка е политичката сигурност која ги стимулира инвестициите странските и домашните, што влијае на бројот на работните места и намалување на невработеноста, зголемувањето на обемот на трговијата што резултира со економски раст и повисок стандард за сите нас. За отворањето на пазарите, ова е голема шанса за сите македонски компании. Сега се отвора можноста за учество во јавните набавки на НАТО. Посебно имаат можност ИТ компаниите за да добијат работа. како Влада, редовно ќе ја информираме бизнис-заедницата што се очекува од нив и како да конкурираат на тендерите. Со влезот во НАТО, обврзани сме да го зголемиме буџетот за одбрана и да стигнат до два проценти од бруто домашниот производ. Крајната цел е да се зголеми до 2024 година, секоја година за 0,2 проценти. Со ова ќе има значајни расположливи средства за Армијата, а домашните компании ќе може да учествуваат во набавките- рече таа.

Прочитајте и...  Мицкоски: Луѓето се незадоволни од живејачката, луѓето сакаат промени

Ангеловска со споредбени податоци за земјите од опкружувањето кои станаа членки на НАТО и предизвикаа економски раст и згоелмување на директните странски инвестиции.

 -Земјите кои во 2004 година станаа членки во НАТО ја намалија невработеноста за 5 насто, извоzот се зголемил од 6,8 на 11,8 отсто, а БДП по глава на жител се зголемил од 7 на 10,2 отсто. На пример во Црна Гора која стана членка на НАТО пред две години, странските инцвестиции се зголемиле за 147 проценти, за 25 насто се зголемил бројот на странските туристи. во Албаниоја странските инвестиции по влезот во НАТО во 2009 година се зголемија од 5,5 на 9,1 насто. Примерот со Бугарија која влезе во НАТО во 2004 година покажува дека странските инвестици пораснале од 7 на 19,8 проценти. Сите овие примери ни дават за право да очекуваме поголема доверба кај инвеститорите, пораст на економијата, отворање нови работни места и намалување на невработеноста- рече Ангеловска.

Прочитајте и...  Минатата недела во Охрид 50, во Струга 52, а во Дебар 13 потврдени случаи на КОВИД-19

Според Доминик Отвеј, заменик-амбасадор во амбасадата на Велика Британија, големи се придобивките од члченството на НАТО.

– Велика Британија и другите членки на НАТО се возбудени што Македонија ќе се придружи во наредната, 2020 година. Тоа го очекувавме на Самитот во Лондон, но поради приликите во Шпанија, ќе почекаме. Обединетото Кралство откако пристапи во НАТО има голем полза, а првата е што 70 години ние сме безбедни. Тоа е дел од таа силина и стабилност да се биде член на таков меѓународен сојуз- рече Отвеј.

Прилепскиот градоначалник Илија Јованоски нагалси дека члењнството во НАТО е придобивка и за прилепската економија и за инвестициите.

– Кога една земја се приклучува кон Северно-атлантската алијанса, таа добива свои сојузници, ги осигурува и ги зајакнува својата безбедност и територијален интегритет и се отвораат можности за соработка со сите нејзини членки. безбедносниот чадор на НАТО за Македонија и за сите граѓани е од огромна придобивка, бидејќи стануваме атрактивна бизнис-дестинација за сите странски инвеститори кои, овде, со НАТО, ќе имаат безбедносни граници, за нивните вложувања и за нивните бизниси- рече тој.

Прочитајте и...  Германија ќе казнува фотографирање на луѓе загинати во несреќи

Ова е четврта панел-дискусија во градовите низ земјава организирана од невладината „Мост”. 

Прочитај повеќе

Болсонаро го одобри законот за задолжително носење маска на јавни места

Слободен печат

Изработен прирачник „Купувам домашно“ со објаснување што сè спаѓа во домашни производи

Слободен печат

Северна Кореја ги отфрли надежите за продолжување на преговорите со САД

Слободен печат

Ново жариште во Италија: Се вратил од Косово и место да седи во самоизолација, правел забава

Слободен печат

Белградската „Штарк арена“ повторно станува ковид-болница

Слободен печат

Вице Заев: Објавените разговори се рекла-кажала лаги од трети лица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Хрватска нови 86 заразени со корона вирус

Слободен печат

На протест во Рим здружните десничарски партии побараа предвремени избори

Слободен печат

Николоски од Прилеп: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи увоз додека не се откупи домашниот тутун

Слободен печат

Во Црна Гора се одложуваат молитвите, литиите и другите собири на СПЦ

Слободен печат

МФ изработи прирачник „Купувам домашно” со објаснување што се спаѓа во домашни производи

Слободен печат

Царовска на средба со Форум на жени од Карпош: Со цврста заложба ја јакнеме родовата еднаквост

Слободен печат