-8 C
Скопје

Ања Рубик гола на насловната на „Вог“, прати силна порака за абортусот

Полското издание на „Вог“ им оддаде почит на жените кои се борат за повлекување на конзервативниот закон за абортус. На фалената насловна страница на „Вог“ се наоѓа голата светска топмоделка и активистка Ања Рубик.

Instagram

Покрај тоа што е гола, Ања позирала со црвена молња на образот, што стана симбол на бунтот на жените во Полска поради дополнителните забрани за абортус. На фотографијата, интимните делови од нејзиното тело се покриени со црвено платно, со кое ѝ се врзани рацете.

Instagram

Освен тоа што позираше на фотографиите на насловната и на страниците на полското модно списание, самата Ања го осмислила нивниот концепт и фотографирањето.

Како што рекла, ова е најзначајната насловна страница во нејзината кариера.

Прочитајте и...  Кога косата ви е мрсна, а треба да излегувате: Употребете го овој трик со средството за дезинфекција на раце

Правото на избор на жените е тест за здраво и прогресивно општество. Овој момент ќе го одбележи полското општество во следните децении. Правото на репродукција е основно човеково право, тоа ни гарантира слобода да одлучуваме за своите животи, тела, здравје и судбина – рекла манекенката.

Instagram

Насловната на полскиот „Вог“ брзо се прошири на социјалните мрежи. Многумина го споделија како поддршка за протестите што се одржуваа во Полска со денови откако Уставниот суд донесе одлука за забрана на абортусот дури и кога се идентификувани вродени малформации на фетусот. Меѓутоа, под притисок на јавноста, спроведувањето на таа одлука, сепак, е одложено.

Instagram

Полска е веќе една од најконзервативните земји кога станува збор за абортусот. Досега, абортусот беше дозволен само во случаи на инцест, силување или ако животот на мајката е во опасност.

Прочитајте и...  Лиам Нисон се откажува од акционите филмови

Поврзани вести

Хороскопски знаци кои се вистински мајстори за флерт

Слободен печат

Нова теорија на смртта на „кралот на рокенролот“: Елвис Присли не умрел од предозирање со дрога, го убила повреда стара 10 години

Слободен печат

Го прашале Френк Синатра како да постапите со луѓето кои ќе ве повредат: Неговиот одговор е најдоброто нешто што ќе го слушнете!

Слободен печат

Лиам Нисон се откажува од акционите филмови

Слободен печат

Синот на славниот супермодел Стефани Сејмур почина на 24 години

Слободен Печат

ВИДЕО | На 15 години имал мустаќи: Двејн Џонсон го претстави тизер трејлерот од автобиографската комедија „Young Rock“

Слободен печат

Остави Коментар