Американските тенкови Абрамс наскоро ќе влезат во Украина, најави Остин

Лојд Остин
Лојд Остин / Фото: EPA-EFE/YVES HERMAN

Украина наскоро ќе добие тенкови М1 Абрамс од САД, изјави денеска во Германија американскиот министер за одбрана, Лојд Остин.

Вашингтон му ги вети тенковите на Киев на почетокот на годината, како дел од повеќе од 43 милијарди долари безбедносна помош, што ја ветија САД откако Русија ја нападна Украина во февруари 2022 година.

„Задоволство ми е да објавам дека тенковите М1 Абрамс за кои претходно се обврзаа САД ќе влезат во Украина наскоро“, рече Остин на отворањето на состанокот на Контакт групата за одбрана на Украина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот