Алка по алка до синџир на супермаркети и империја: Основачот на „Лидл” е најбогат Германец со 41,8 милијарди евра

Основачот на „Лидл”, Дитер Шварц е најбогатиот Германец. Ранг-листата на дневниот весник „Билд” покажува дека 80 годишниот основач на познатиот ланец на супермаркети, но и на „Кауфланд”, поседува имот вреден 41,8 милијарди евра.

На второ место е семејството Рајман, кое е сопственик на компаниите „Јакобс” и „Коти” со проценета вредност на имотот на 21,45 милијарди евра, а на трето место е семејството на Волфганг Порше, сопственик на автомобилските гиганти „Порше” и „Фолксваген”, со имот вреден околу 20 милијарди евра.

Вкупниот имот на 1.000 најбогати Германци, според „Билд”, во моментот достигнува вредност од 1,1 трилиона евра, што е за 0,76 проценти повеќе од минатата година. Весникот наведува и дека во Германија има 251 милијардер, што е за осум лица помалку од лани.

Прочитајте и...  Амди Бајрам ќе биде погребан во Алеата на Великаните

Поврзани вести

Бајден: Трамп истакна бело знаме пред коронавирусот

Слободен печат

Стејт департмент: Утре стапува на сила примирје во Нагорно Карабах

Слободен печат

Путин: Не гледам ништо противзаконски во активностите на Хантер Бајден

Слободен печат

Нов црн рекорд во Франција: Повеќе од 50.000 новозаразени, ситуацијата во болниците се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп тврди – „Конфликтот во Нагорно Карабах може лесно да се реши“

Слободен печат

Коронавирусот се појави и во хрватската Влада: Позитивна министерката Брњац, уште двајца министри одат во самоизолација

Слободен печат

Остави Коментар