Акција за почист Бутел

Денес, на повеќе локации на општина Бутел се одвиваше големата акција за чистење и уредување на јавните зелени површини, во соработка со Град Скопје и градските јавни претпријатија.

Расчистување на дивите депонии, метење и миење на сите градски и општински улици, кастрење гранки и косење трева,  беа дел од денешните активности.Исто така, во соработка со ЈП Улици и патишта, денес долж ул.Радишанска кај последната автобуска постојка 57-ца,  беа пополнети ударни дупки.

Граѓаните во поставените контејнери на ул. „Груица Војвода” (позади кино Бутел), на скверот на ул.Хо-Ши-Мин  и ул.Рудо и во населба Радишани кај спортската сала, денеска имаат можност да го одложат својот кабаст отпад.

Општина Бутел апелира до граѓаните за почитување на Законот за јавна чистота, да не фрлаат отпадоци надвор од поставените корпи и контејнери за отпад.

Прочитајте и...  Комерцијална банка со понуда за кредитните картички за правни лица, можност за грејс период од шест месеци

Прочитај повеќе

Коронавирусот ги исплаши Кинезите: Во Шенжен забрането месо од кучиња и мачки

Слободен печат

Во Перу воведени одвоени ограничувања за движење на мажите и жените

МИА Агенција

Убави вести од Италија: Бебе се опорави од коронавирусот како и целото семејство

Слободен печат

Расте бројот на идентификувани жртви на трговија со луѓе во Европа

Слободен печат

Филипче: Коронавирусот нема да исчезне туку така

Слободен печат

Пожарникари со кран извлекуваа болен од коронавирус од стан во Лондон (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски: Aпелирам до граѓаните на Куманово да бидат присебни, ова беше тешка, но неминовна одлука

Слободен печат

Германците се тестираат од коронавирус на паркинг: Доаѓаат со возило, даваат брис и дома ги чекаат резултатите (ВИДЕО)

Слободен печат

Американски генерал пренесува искуства од борбата со вирусот во Јужна Кореја

Слободен печат

Во сенка на пандемијата на коронавирусот се води војна околу нафтата

Дејан Андоновиќ

Би-Би-Си: Овие 18 земји не пријавиле ниту еден случај на заразен со Ковид-19

Слободен печат

Алијанса за Албанците: Целосната забрана за движење во Куманово за време на викендот создава контра-ефекти

Слободен печат