Ахмети точно напладне на средба со „огнените“ Меџити, Џафери и Беџети

али ахмети, муса џафери, блерим беџети
Блерим Беџети на својот Фејсбук профил објави фотографија на која може да се забележи дека е во друштво на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, пратеникот Изет Меџити и поранешниот вицепремиер Муса Џафери.

Во централата во Мала Речица денеска точно напладне лидерот на ДУИ Али Ахмети ќе се соочи со водачите на „огнената група“ Изет Меџити, Муса Џафери и Блерим Беџети. Се очекува „огнените“ на маса да ги стават барањата за реформа на партијата, односно конечно три години по Конгресот да се дооформат партиските тела – Централното претседателство и нaјтесното партиско раководство. „Огнените“ преку писмо веќе побараа одлуките во партијата да се носат во партиските органи, а не двоецот Ахмети – Груби. Незадоволни од работата на министрите „огнените“ бараат смена на првиот вицепремиер и на други министри, како и отчет за досега сработеното во Владата.

Ахмети во минатата недела се обиде да го амортизира незадоволството на „огнените“ преку средби со ограноците на Чаир и на Сарај, но наместо примирје Џафери му порача на Ахмети ако Груби не замине од Владата дека ќе ескалира политичката војна во ДУИ.

– Очекувавме дека партискиот живот ќе се канализира преку оформување на партиските органи, а не Груби да ги узурпира сите функции и одлуки. Ахмети ќе треба да реши дали и натаму партијата ќе функционира во хаос или конечно битните политички одлуки и прашања ќе ги носат партиските тела. Остануваме на ставот дека министрите за сработеното треба да реферираат во партијата, неуспешните да се повлечат и да се формираат партиските тела – изјави за „Слободен печат“ Џафери минатиот петок.

Видео на денот