Афера со контроверзни пораки на Вибер и Ватсап ја тресат владеачката ХДЗ во Хрватска

На последната седница на Претседателството на владеачката ХДЗ во Хрватска, главна тема беше најновата афера која се прошири од комуникациите на членството на партијата во групи на „Вотсап“ и „Вибер“. Поради овие пораки, како што пренесуваат хрватските медиуми, 15 членови на партијата би можеле да бидат сакнционирани со целосно исфрлање од неа.

Тие се товарат, според наводите на „24 сата“, дека  во спорните групи пишувале пораки со говор на омраза и повикувале да се гласа против претседателката Колинда Грабар-Китаровиќ.

Во пораките објавени во Вибер групата „Се знае ХДЗ“, меѓу кои има и такви со навредливи содржни, некои од членовите напишале дека можат „да ѝ пуштат посмртни венци по Дунав“, „куршум во чело“ на Китаровиќ и многу други непримерни пораки. Од раководството на партијата тврдат дека пораките го налутиле шефот на ХДЗ Андреј Пленковиќ и дека поради нив партијата интензивно разговара неколку дена.

Прочитајте и...  Нови 136 случаи на коронавирус, починаа шест лица, а оздравени се 123 пациенти

Претседателот на Клубот на застапници на ХДЗ, Бранко Бачиќ, во разговор за порталот „Дневник“ открива дека во ХДЗ не се познати имињата на испраќачите на контроверзните соджини.

– Постојат имиња кои ѝ се познати на хрватската јавност. Морам да кажам дека тоа за мене беше изненадување – рече Бачиќ и додаде дека „сега следи постапката пред судот за чест во ХДЗ кои „јасно ќе одговори на овие подметнувања кои ѝ наштетиле на ХДЗ и претходно“.

„ХДЗ е пресилна“, кратко одговорил Бачиќ кога е побарано од него да го коментира фактот дека меѓу членовите на ХДЗ има и такви кои го поддржуваат Мирослав Шкоро, кој е противкандидат на актуелната претседателка на изборите.

Прочитајте и...  Српски министер е позитивен на ковид-19

Иако шефот на партијата Андреј Пленковиќ, по седницата одржана во понеделникот, на новинарите им рече дека главната причина за состанокот било договарање на понатамошните активности во врска со кампањата и дека се расправало за рејтингот на пратијата и подготвувањето за конгрес на Европските народни партии, „Јутарњи“ пишува дека во центарот на вниманието сепак била аферата со групите на „Вотсап“ и „Вибер“.

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат