Абидал: Проблем со Меси? Една важна работа научив овие денови!

Екс фудбалерот на Барселона вели дека проблемите во клубот треба да се решат во соблекувалната, а не преку медиумите…

Лионел Меси имаше интервју за „Мундо Депортиво“ оваа недела, разговарајќи за проблемите во фудбалскиот клуб на Барселона.

Најголем проблем направи спортскиот директор Ерик Абидал кога јавно ги обвини играчите дека се одговорни за заминувањето на претходниот тренер Ернесто Валверде.

Аргентинецот му одговори жестоко на спортскиот директор, велејќи му дека мора да ја прифати својата одговорност во ситуацијата и да ги каже имињата на играчите кои учествувале во смената на тренерот или да престане лажно да ги обвинува.

– Во клубот постоеше проблем во комуникацијата. Односот помеѓу тренерот и тимот беше секогаш добар, но имаше некои работи што јас, како поранешен фудбалер, можев да ги чувствувам. Му кажав на клубот што мислам за тоа и ја донесовме одлуката да го разрешиме Валверде – рече Абидал за „Диарио Спорт“, а потоа додаде:

Прочитајте и...  Вардар во финале: Голот на Циндриќ во последните секунди против Барселона! (ВИДЕО)

– Научив една важна работа – проблемите во тимот да се решат во соблекувалната, а не во медиумите.

Французинот Абидал своевремено (како одбранбен играч) имаше 125 натпревари за каталонската екипа со која успеа двапати да ја освои Лигата на шампионите.

Прочитај повеќе

Физичарите и натаму го проучуваат ремек-делото на Роберт Карлос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Велкоски со „златни“ букви запишан во историјата на Сараево

Слободен печат

Сезоната во НБА лигата ќе заврши во октомври!?

Слободен печат

Златан има наследник: Мајсторија на Ибрахимовиќ јуниор! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар во финале: Голот на Циндриќ во последните секунди против Барселона! (ВИДЕО)

Слободен печат

Позитивен тест нема да откаже трка во Формула 1

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Барнс: Манчестер јунајтед премногу живее во минатото!

Слободен печат

Интервју со Раде Стојановиќ: РК Охрид има најдобра одбрана во лигата, заедно со навивачите до нови победи!

Фидан Коминовски

Надал: Потребна ни е вакцина, а не доживотно дистанцирање!

Слободен печат

Србиновски останува и следната сезона на клупата на Гостивар

Слободен печат

На кои фудбалски стадиони има најдобра атмосфера, високо на листата и еден од соседството (ВИДЕО)

Слободен печат

Италија плаче заедно со Гатузо, почина неговата сестра

Слободен печат