Меси: Би сакал да се врати Нејмар, а Мартинез е одличен напаѓач!

Аргентинската ѕвезда на Барса за својот сонародник вели дека станува збор за еден квалитетен и комплетен играч и многу потсетува на Суарез.

Лионел Меси изјави дека сака Нејмар да се врати во Барселона, додека шесткратниот освојувач на „Златната топка“, а ги „советува“ првите луѓе на каталонскиот гигант да ја следат ситуацијата со играчот на Интер, Лаутаро Мартинез.

Нејмар ја напушти Барса за ПСЖ за светски рекорд во износ од 222 милиони евра во 2017 година, но бразилската ѕвезда продолжува да се поврзува со враќање на „Камп Ноу“.

Фудбалерот на францускиот шампион наводно, се обидел да се врати назад во Барса на почетокот на сезоната, но трансфер не се реализираше, и покрај најдобрите напори на клубот.

Меси не ја крие желбата повторно да соработува со Нејмар:

Прочитајте и...  Унгарците потврдија, крај на ракометната сезона без шампион

– Ова сум го рекол многу пати, на спортско ниво, Нејмар е еден од најдобрите во светот и јас би сакал тој да се врати – вели Меси за „Мундо Депортиво“.

Барса исто така се поврзува со напаѓачот на Интер, Лаутаро Мартинез, шпанските шампиони го гледаат како долгорочна замена за Луис Суарез.

Мартинез има откупна клаузула од 111 милиони евра во договорот со „неро-аѕурите“, а освен со Барселона, во трката за потписот на Аргентинецот се наоѓаат уште екипите на Манчестер јунајтед, Манчестер сити и Реал Мадрид.

Меси секако многу добро се знае со сонародникот Мартинез (22) настапувајќи за аргентинската репрезентација:

– Тој е спектакуларен, одличен „еден на еден“ на теренот, вистински борец. Лаутаро е квалитетен и комплетен фудбалер. Има сличен стил на игра како Луис Суарез – додаде Меси.

Прочитајте и...  Покетино, Алегри, Емери..листата на познати тренери без клуб!

Својата кариера Мартинез ја започна во Расинг Клуб, а од 2018 година досега за Интер има 48 натпревари и 17 голови.

Прочитај повеќе

Се јави и Меси: Лажни вести

Слободен печат

Вујовиќ: Само еден човек може да го спаси Вардар

Слободен печат

Тенис сепак ќе се игра, наместо рекет – со џојстик во раката

Слободен печат

Фудбалерите останаа на 68. место на ФИФА ранг листата

Слободен печат

Интересна приказна, херојот на Ливерпул го добил името по Дивац

Слободен печат

Ова докажува колку му недостига фудбалот на Горан Пандев (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Највлијателните луѓе во светот на тенисот: Рожер, Серена, Новак…

Слободен печат

Меси открива кој фудбалер не смеел да го погледне во очи

Слободен печат

Српските фудбалски легенди имаат ќерки вистински убавици (ВИДЕО)

Слободен печат

Бомба, Обрадовиќ си оди од Фенербахче и доаѓа во Барселона

Слободен печат

Очекувано, кошаркарското ЕП во нов термин

Слободен печат

Револуционарен план на ПСЖ за намалување на платите

Слободен печат