23 C
Скопје

Зошто жените понекогаш се почувствителни на мириси

Научниците од медицинското училиште при Универзитетот „Јагелонијан“ во Краков објасниле дека женското тело е почувствително во втората фаза од менструалниот циклус, па затоа тие во тој период се особено чувствителни на мирисите.

Жените во оваа фаза се повеќе подложни на инфекции, па нивното тело се обидува да ги избегне работите што би можеле да бидат штетни – објасниле научниците и додале дека повеќето испитаници во истражувањето потврдиле дека разните мириси им биле поодбивни од вообичаеното.

Истражувањето опфатило жени на возраст од 18 до 45 години. Во рамките на студијата, жените биле замолени да замислат седум различни одвратни сценарија и да го оценат нивото на одбивност откако погледнале 20 фотографии.

Profimedia
Profimedia

Истата работа ја правеле додека биле во фоликуларната фаза (петти или шести ден од циклусот), а потоа повторно во лутеалната фаза (петти ден по позитивниот тест за овулација или на 20-ти ден од циклусот, ако резултатот од тестот за овулација не бил позитивен).

Во текот на втората половина од циклусот (лутеалната фаза), кога прогестеронот ја потиснува имунолошката функција, на жените повеќе им биле одбивни оние работи како што се преполни возови, седење покрај некој со отворени рани или непријатни миризби на телото.

Истражувачите заклучиле дека на жените во тој период, всушност, им се гади од помислата на бактериите. Своето откритие го објавија во списанието „Еволуција и човечко однесување“, пренесува Метро.

Поврзани вести

ФОТО: Во мај вакцинација кај Дракула: Лекари со вампирски заби делат бесплатни вакцини

Слободен печат

Нов пресврт: Бракот на Бил и Мелинда Гејтс се распаднал поради милијардерот педофил?

Слободен печат

ВИДЕО: Илон Маск откри дека страда од Аспергеров синдром, кој можеби е тајната на неговиот успех

Слободен печат

По првата доза на „Фајзер“ сѐ уште можете да се заразите со новите соеви на коронавирусот

Слободен Печат

Дали сум бремена? Седум главни разлики меѓу рана бременост и ПМС

Слободен Печат

Шварценегер ја откри вртоглавата сума што ја добил за еден збор во „Терминатор“!

Слободен печат

Остави Коментар