Зибери: Има заразени во речиси сите скопски општини, сите се поврзани со некој претходно дијагностициран

Од денешните 14 новозаболени во Скопје, шест се во Бутел, два во Чаир, еден во Карпош, Кисела Вода, Студеничани, Сопиште, Ѓорче Петров и Арачиново, истакна директорот на Институтот за јавно здравје – Скопје Арбен Зибери на „Топ тема” на телевизија Телма.

Вели дека има заболени во речиси сите скопски општини, но добрата вест, според него, е тоа што сите се поврзани со некој веќе претходно потврден случај.

– На пример, ако се сеќавате имаше дури 20 од едно исто семејство во Сингелиќ, вчера имавме 9 од исто семејство во Чаир. Имаме од сите општини, но добрата вест е, јас би рекол, тоа што сите се веќе поврзани или со некој претходно дијагностициран којшто е позитивен. Значи, сите се нивни контакти, рече Зибери.

Прочитајте и...  Нови истражувања откриваат: Короната постоела и на Балканот пред појавата во Вухан

Посочи дека во територијата на Град Скопје од 1.100 досега тестирани во градинките, позитивна е само една вработена. Додаде освен во државните градинки се вршат тестирања и во приватните градинки.

– Од прилика во Скопје има некаде околу 2.000 вработени во градинките според списоците што ги добивме од МТСП. Досега ние сме на 1.100 тестирани, значи не очекуваат уште малку. Мислам дека до крајот на оваа недела, бидејќи работиме и во саботи и во недели, ќе ги завршиме градинките и во зависност од тоа што ќе предложи Комисијата за заразни болести, ние ќе продолжиме со скринингот на други целни групи во Градот Скопје, рече Зибери.

Тој информира дека од утре ИЈЗ во соработка со Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести ќе почне со тестирање на нивните брисеви што ги собираат на терен. Посочи дека тие имаат капацитет да направат до 50 тестови на ден.

Прочитајте и...  Фон дер Лајен: ЕУ ќе добие две милијарди дози вакцини против ковид-19

Поврзани вести

Ахмети со порака на Денот на албанското знаме: Заев ја ризикува политичката кариера со толку директно кажување на нештата

Слободен печат

Нови истражувања откриваат: Короната постоела и на Балканот пред појавата во Вухан

Слободен печат

Разбојништво во Скопје: Во 15.40 часот одзеле пари од вработен во финансиско друштво, во 16 часот ги фатила полиција

Слободен печат

Богојески: Единствен начин да ја ослободиме Македонија од Заев е само Мицкоски се тргне од ВМРО ДПМНЕ

Слободен печат

Зетот на Ердоган поднесе оставка и од функцијата во Турскиот суверен фонд

И.И.

Албанскиот Парламент донесе одлука за формирање анкетна комисија за извештајот на Дик Марти

И.И.

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian