Жителите да држат физичка дистанца од „еден крупен алигатор”, повикаа властите до Флорида

Статусот веднаш стана популарен по социјалните мрежи и предизвика повеќе коментари.

Поради епидемијата од коронавирус, властите во Флорида ги повикаа жителите да држат физичко растојание во должина од „еден крупен алигатор”.

Соопштението е испратено викендов од властите на округот Леон.

„Потсетуваме дека за време на Ковид-19 треба постојано да држете растојание од другите луѓе колку еден крупен алигатор”, се вели во Фејсбук статус на округот.

Статусот веднаш стана популарен по социјалните мрежи и предизвика повеќе коментари.

„Прошетка со алигатор навистина ќе помогне да се создаде социјална дистанца”, напиша еден коментатор.

САД се прва земја во светот по инфекции од коронавирус, со речиси 340 илјади заболени, 9.654 смртни случаи, додека повеќе од 17 илјади се излечени, според податоците на „Џон Хопкинс”, водечки центар за медицински истражувања.

Прочитајте и...  Северна Кореја: САД не се во позиција да ја критикуваат Кина

Претседателот Доналд Трамп укажа дека високите бројки се благодарение на активното тестирање на населението; до денес во САД се направени 1.6 милиони тестирања од коронавирус.

Во сојузната држава Флорида има забележано 12.350 случаи на коронавирус, а од болеста починале 221 лице.

Прочитај повеќе

Белата куќа: Единствено Трамп има право да се повика на Законот за бунт

Слободен печат

Eрдоган ја зголеми поддршката за либиската Влада

Слободен печат

Сите во своите домови, започна 80-часовниот карантин

Слободен печат

Вашингтон тајмс: Антифа со месеци подготвувала бунт против властите во САД

Слободен печат

СЗО го промени ставот: Mасовните собири не се само рекреативни настани, туку значително влијаат на менталното и физичко здравје

Слободен печат

Ослободен Американецот кој две години беше во затвор во Иран

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Уште едно убиство во САД: Полицаец уби демонстрант со пет куршуми

Слободен печат

Граѓани во Тирана, Драч и Валона излегоа на протестен марш против сексуалното насилство

МИА Агенција

Захарова предупредува: САД подготвуваат незаконска инвазија на Венецуела

Слободен печат

Д-р Даниловски: Собиранка е собиранка, во затворенo ризикот е поголем отколку на отворено

Слободен печат

ЦДЦ: Ковид-19 и сезонскиот грип ќе бидат големо оптоварување за здравствениот систем на САД

Слободен печат

Петровска: Ќе беше неодговорно ако поттикнев раздор во полицијата

Слободен печат