Желбите на Пандев: Македонија да игра на ЕВРО 2020 и Џенова да остане во Серија А

Капитенот на македонската репрезентација во интервју за „Ил Секоло“ зборува за очекувањата во 2020 година.

Горан Пандев за годинава има дне големи желби, едната е поврзаната на репрезентативно поле, а втората на клупско.

Капитенот на „црвено-жолтите“ посакува Македонија годинава за прв пат во историјата да настапи на Европско првенство, додека втората е неговиот клуб Џенова да обезбеди опстанок во Серија А.
Македонија на 26 март ја очекува полуфиналниот дуел од Лигата на нациите против Косово, а доколку успешно ја помине оваа пречка, репрезнетативците би играле во финалето против подобриот од второто полуфинале Грузија – Белорусија.

– Македонија да игра на Европско и Џенова да остане во Серија А. Тоа се моите желби за 2020 година и морам да кажам дека се навистина реални, иако сите треба максимално да се потрудиме. На 26 март играме со Косово и тоа е животна шанса за мојата репрезентација. Ова е моја петта година во Џенова и тука се чувствувам како „дома“. Играм во најстариот клуб во Италија и секоја недела се чувствувам убаво кога ќе го облечам дресот. Кога ќе заминам во пензија? Не размислувам за тоа, ми влијаат и пријателите кои велат – играј додека се забавуваш и тие убаво. Сакам да ја завршам кариерата на убав начин – рече Пандев.

Прочитајте и...  Барселона го продаде Семедо за 29 милиони фунти, го носи Дест како замена

 

Прочитај повеќе

Ѓока: Мотивиран што ќе се соочам против еден од најдобрите тренери во светот!

Слободен печат

За првпат без Роналдо и Меси: Тројца кандидати за играч на годината!

Слободен печат

Симовски повика 18 ракометарки за ЕХФ неделата

Слободен печат

Поранешен тренер на Федерер е загрижен за Ѓоковиќ!?

Слободен печат

Има само 17 години и откупна клаузула од 400 милиони евра во Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прекрасен гест на Мурињо, ќе му ја исполни желбата на македонски новинар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

РФМ во проблеми: 16 позитивни случаи на коронавирус во РК Работнички!

Слободен печат

За Бејтулаи дуелот со Тотенхем не е „невозможна мисија“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев, Кулушевски и Ибра со најдобрите голови на колото во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо пред Шкендија: Ваквите мечеви се потешки од оние во групната фаза!

Слободен печат

„Џокер“ не се исплаши од „Бетмен“, провокациите на центрите на Лејкерс не поминуваат кај Јокиќ

Слободен печат

Муслиу казнет од УЕФА, но сепак ќе игра против Косово

Слободен печат