Земјотрес на Халкидики, бил почувствуван и во Солун

Море/ Фото: Mahmud Hasan / Google Maps

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала бил почувствуван во близина на Халкидики, се наведува во прелиминарната проценка на Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија во Атина, пренесува грчкиот весник „Катимерини“.

Епицентарот на земјотресот, кој се случи во 12:53 часот по локално време, се наоѓа на 12 километри југозападно од Ормилија, Халкидики.

Фокалната длабочина се проценува на 15 километри.

Според очевидци, потресот бил почувствуван и во Солун.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот