Зекири: Јанева ги разочара сите, и власта и опозицијата

Пратеникот Мухамед Зекири од СДСМ, по седницата на Комисијата за избори и именувања, рече дека очекува и на пленарната седница сите пратеници да гласаат едногласно за разрешувањето на Катица Јанева од функцијата специјален јавен обвинител.

– Жалиме што седницата не беше отворена. Не треба да бидеме загрижени дека во извештајот има многу нешто што јавноста не знае. Се надеваме дека маглата ќе биде расчистена наскоро со почеток на судската постапка – рече Зекири и додаде дека не жали што дал поддршка за СЈО.

– Вината е индивидуална, ако некој се огреши треба да одговара. Јанева сите ги разочара, и дадоа поддршка и власта и опозицијата – рече Зекири.

На прашањето, што ќе биде понатаму, дали ќе се назначи в.д. претседател на СЈО или ќе се избере нов, тој рече дека се очекува за ова прашање да има решение во партиските преговори за предлог законот за ЈО што се водат меѓу партиите.

Прочитајте и...  МВР поднесе 641 казна за не носење лична заштита

Прочитај повеќе

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат