Заев: Прво да се испорачаат мерките вредни 200 милиони евра помош за работниците, стопанството и фирмите

Како и другите политички партии и ние дадовме предлози до Владата  со цел справување со коронакризата во државата, а на Владата останува да одлучи кои од тие мерки ќе примени, со оглед на тоа дека како Влада има можност да ангажира и други експерти и да се донесе конечната одлука. Многу е важно дека од сите овие мерки, прво треба да се испорачаат мерките кои вклучуваат 200 милиони евра помош за работниците, стопанството и фирмите.-истакна претседателот на СДСМ Зоран Заев во гостувањето во ТВ Сител, на прашањето за новите мерки кои ги предложи СДСМ со цел справување со коронакризата во државата.

Тој посочи дека токму работниците се тие кои доминантно го полнат буџетот, преку приватната потрошувачка, плаќањето на даноците, но заради принципот на солидарност фокусот е ставен кон намалување на платите на јавната администрација.

Прочитајте и...  МНР: Македонските граѓани кои како туристи беа заглавени во Перу слетаа во Виена

Заев посочи два пакета мерки, едниот за поддршка на стопанството, кои имаат за цел да ги задржат работниците на работа, да им обезбедат минимум приход од 14.500 денари, а работодавачите пак да ги платат само придонесите по основ на здравствено и социјално осигурување. И вториот пакет на мерки кои имаат за цел заштеда односно санација на буџетот. Првоиспорачаната помош од 200 милиони евра е за овој пакет мерки, од кои само 120 милиони евра се директните трансфери.-истакна претседателот Заев.

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат