Заев на средба со францускиот премиер во рамките на самитот во Познањ – Слободен печат
ВестиМакедонија

Заев на средба со францускиот премиер во рамките на самитот во Познањ

На крајот на самитот Заев ќе одржи заедничка прес конференција со полскиот домаќин Матеуш Моравијецки, со бугарскиот премиер Бојко Борисов и со германската канцеларка Ангела Меркел.

На Самитот ЕУ-Западен Балкан во Познањ, кој веќе неколку дена се одржува, а има за цел да им даде поддршка за европска интеграција на земјите од Западен Балкан, премиерот Зоран Заев денеска ќе се сретне со францускиот премиер.

Заев на средбата со францускиот премиер Едуард Филип би требало подетално да разговараа околу актуелната состојба за шансите на Македонија за отворање на преговори за влез во Европското семејство.

На крајот на самитот Заев ќе одржи заедничка прес конференција со полскиот домаќин Матеуш Моравијецки, со бугарскиот премиер Бојко Борисов и со германската канцеларка Ангела Меркел.

Ќе биде одржана конференција за западен Балкан, на која треба да учествува и германската канцеларка Ангела Меркел, на чија иницијатива во 2014 година беше покренат Берлинскиот процес, со цел да се забрза дијалогот и можноста за соработка меѓу земјите од регионот.

Состанокот со Заев на кој главен фокус е отворање на пристапните преговори со ЕУ, е на барање на францускиот премиер. На средбата Заев ќе се обидe да издејствува поддршка од Франција за датум за преговори.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close