познан Archives - Слободен печат

Tag : познан

Македонија

Заев оптимист дека во октомври земјава ќе добие датум за преговори за влез во ЕУ

Премиерот Зоран Заев ја оцени како одлична средбата со својот француски колега Едуард Филип во Познањ, а летото, најави, ќе им биде работно, бидејќи одлуката за...
Регион

Брегу побара од Западен Балкан „Шенген” механизам за слобода на движењето

МИА Агенција
Механизам сличен на Шенген од државите на Западен Балкан побара генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка Мајлинда Брегу, укажувајќи дека недоволно се експлоатираат можностите...
Македонија

Заев од Познањ се враќа со 43 милионски грант

МИА Агенција
Премиерот Зоран Заев на вчерашниот Самит за Западен Балкан кој се одржи во Познањ во рамките на Берлинскиот процес, порача дека се враќа со поголеми...
Вести Економија

Заев: Македонија се враќа од Познањ со грант од 43 милиони евра

МИА Агенција
Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во Познањ најави дека Северна Македонија од самитот за Западен Балкан што се одржа во овој град се враќа...
Вести Регион

Борисов: Европерспективата на Западен Балкан нема алтернатива

МИА Агенција
Европската перспектива на Западен Балкан нема алтернатива. Тоа е гаранција за безбедностa, стабилностa, економскиот и социјалниот развој на регионот, истакна бугарскиот премиер Бојко Борисов во...
Вести Македонија

Заев се пошегува на средбата со Борисов во Познањ (ВИДЕО)

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев, во рамки на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Познањ, се сретна со бугарскиот колега Бојко Борисов. Заев, како што пренесе Блиц.бг бил придружуван...
Вести Регион

Премиерите од регионот на кафе-муабет (ФОТО)

Слободен печат
Во полскиот град Познањ денеска ќе се одржи пленарна сесија на Самитот на земјите од Западен Балкан. Но, пред почетокот на пленарната сесија на премиерите...
Вести Економија

Скопје и Софија заеднички ќе претседаваат со Берлинскиот процес

МИА Агенција
Во Познањ денеска во рамки на самитот на земјите од Западен Балкан ќе биде одржан централниот настан – состанокот на шефовите на држави или влади...
Вести Македонија

Заев на средба со францускиот премиер во рамките на самитот во Познањ

Слободен печат
На Самитот ЕУ-Западен Балкан во Познањ, кој веќе неколку дена се одржува, а има за цел да им даде поддршка за европска интеграција на земјите...
Вести Македонија

Спасовски: Берлинскиот процес води кон целосна европска интеграција на државите од регионот на Западниот Балкан

Слободен печат
„За нашата држава, а верувам и за останатите земји од Западниот Балкан, оваа конференција во рамки на Берлинскиот процес има исклучително значење. Не само од...