Заев му честита на новиот германски канцелар Шолц: Верувам дека нашето партнерство ќе се засили

Зоран Заев / Фото: СДСМ

Премиерот Зоран Заев преку социјалните мрежи му го честита назначувањето на функцијата на новиот канцелар за Германија Олаф Шолц, порачувајќи оти верува во уште посилно партнерство меѓу двете земји.

„Искрени честитки до новиот германски канцелар, социјалдемократот Олаф Шолц. Во изминативе години ја продлабочивме соработката со Германија, како наш искрен и стратешки партнер“, напиша Заев на Твитер.

„Верувам партнерството помеѓу Германија и Северна Македонија ќе се интензивира и надгради“, додава Премиерот.

Видео на денот