Заев ги повика Мицкоски, Ахмети и Села на лидерска средба во петок

Премиерот Зоран Заев го повика лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на лидерска средба во петок во 14 часот во Клубот на пратеници.

Тој упати покана и до лидерот на ДУИ, Али Ахмети и лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села.

Тема на лидерската средба Заев предлага да бидат Законот за СЈО, Законот за попис и Изборниот законик.

Заев потенцираше дека сега не треба да се оди на предвремени парламентарни избори, туку да се посвети внимание на економските прашања.

Тој е подготвен да разговара за избори најрано во октомври 2020 година што, како што рече, влегува во редовниот термин.

– Ако сакавме предвремени парламентарни избори ќе ги направевме заедно со претседателските – нагласи Заев.

Прочитајте и...  Белгија: Потрошени над 74 милиони евра за лекарски совети за време на пандемијата

 

ВМРО-ДПМНЕ: Поканата за лидерска средба дополнително ќе се анализира

Прочитај повеќе

Зендели: Не е важно само да се победи ДУИ, битно е мултиетничката коалиција да прерасне во граѓански сојуз

Слободен печат

Казнен налог за правно и физичко лице во Скопје​

Слободен печат

Рускиот министер за здравство предупредува: Коронавирусот најтешко ги погодува срцето и белите дробови

Слободен печат

Андоновиќ: Екстремни левичари и десничари, странски служби или самиот Вучиќ- кој стои зад хаосот во Белград? (ВИДЕО)

Слободен печат

Европските Зелени со поддршка за ДОМ на изборите

Слободен печат

Ангелов: Делчев, Глигоров, Трајковски, Заев – херојски постапки за кои историјата покажува и ќе покаже дека биле во право

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Рекорден број на новозаразени во Токио од почетокот на пандемијата

Слободен печат

Кикиљас: Повеќе случаи на Ковид-19 имаме од копнените граници, отколку од авиолиниите

Слободен печат

„Гејм оф тронс“ на македонски начин во режија на ДУИ, ДПА и Алијансата

Весна Тодоровска

Регистрирани 455 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Хонгконг предупредува за можен трет бран на коронавирусот

Слободен печат

Жан Митрев: Со прочистување на крвта досега излечивме 25 пациенти со изразени симптоми на Ковид-19 (ВИДЕО)

Слободен печат