Вучиќ за синоќешните инциденти: Демонстрантите го кршат законот, но јас не сакам сцени како во Париз

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска изјави дека членовите на протестот „1 од 5 милиони“ кои синоќа насилно ја срушиле безбедносната ограда пред зградата на Претседателството, знаат дека го прекршиле законот, додавајќи дека ќе побара од обезбедувањето во иднина да ја отстрани оградата.

Тој порача дека очекува учесниците на протестите во иднина да не упаѓаат во зградата.

„Правете што ќе посакате, само не го кршете законот и немојте насилно. Ги повикувам сите луѓе, како од полицијата, така и од воената полиција и моето непосредно обезбедување, да им дозволат да ми пријдат, но не дозволувајте да предизвикаат крвопролевање и инциденти. Мора да го задржиме мирот во земјата, јас не сакам сцени како во Париз“, рече српскиот претседател.

Прочитајте и...  Однесувањето со Асанж во затворот може да се третира како непочитување на судот

Синоќа во Белград се одржа 36. по ред протест на граѓаните „1 од 5 милиони“, на кој на крајот од протестот, пред Претседателството кое е официјално седиште на Александар Вучиќ дојде до инцидент, кога тричлена делегација се обиде да ја тргне оградата пред објектот за да го достави списокот со барања на демонстрантите.

Притоа дојде до туркање на демонстрантите со многубројното обезбедување во цивилна облека, кое го спречи тргањето на оградата, па еден од демонстрантите заврши во Ургентен центар.

 

Прочитај повеќе

Демант од романското Министерство за здравство: Нема потврден случај на коронавирус

Слободен печат

Билчик: ЕУ нема да ги менува правилата за преговори со Црна Гора

Слободен печат

Во Црна Гора 184 лица под надзор поради актуелниот коронавирус

Слободен печат

Боцан-Харченко: Соработката на Русија со Србија допринесува за зачувување на нејзината независност

Слободен печат

Мицкоски: Бараме истрага за злоупотреба на службена должност од страна на Заев

Слободен печат

Ученици и наставници од БиХ во домашна изолација откако ја посетија Италија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Иран: САД ја кријат вистината за ракетниот напад во Ирак

Слободен печат

Бизарен инцидент во Британија: Нападнал три лица, па бегал од полицијата на ролери

Слободен печат

Потврден прв случај на коронавирус во Романија

Слободен печат

Експерт на СЗО: Информирајте се за коронавирусот, јавноста мора да биде подготвена

Слободен печат

Со знамиња и цветни букети Мета со протестот сака да ја донесе црвено-црната пролет за сите Албанци

МИА Агенција

Однесувањето со Асанж во затворот може да се третира како непочитување на судот

Слободен печат