Вучиќ: Договорени се темите за состанокот во Брисел

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска изјави дека се договорени темите за состанокот во Брисел, што ќе се одржи в четврток во рамките на дијалогот Белград – Приштина.

– По 20 месеци продолжува Дијалогот под покровителство на ЕУ. Договорени се темите за состанокот во Брисел в четврток, напиша Вучиќ на Инстаграм.

Вучиќ денеска имаше видео состанок со косовскиот премиер Авдулах Хоти и со претставници на Европската Унија.

Специјалниот претставник на ЕУ за Дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, по видео средбата со Вучиќ и Хоти изјави дека Диојалогот е вратен на вистинскиот пат.

– Драго ми е што можам да кажам дека по самитот во Париз и денешната средба, дијалогот за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина, со посредство на ЕУ, по 20 месеци се врати на вистинскиот пат, изјави Лајчак.

Прочитајте и...  Косово: Нови 13 починати, 225 заболени и 201 излекуван од Ковид-19

И Лајчак истакна дека состанокот биле договорени главните елементи на процесот и агендата на следната средба, што ќе се одржи во живо во четврток во Брисел.

Видео конференцијата меѓу Белград, Приштина и преговарачот на ЕУ траеше околу 2,5 часа.

Одржани се билатерални консултации на двете страни со високиот претставник на ЕУ за  надворешни работи и безбедност, Жозеп Борел и со Лајчак.

Прочитај повеќе

Едно лице обвинето за недозволено поседување оружје и муниција во Скопје

Слободен печат

„Букинг“ отпушта 4.000 вработени

Слободен печат

СДСМ и понуди на ДПА да биде дел од владината коалиција

Слободен печат

Пад на приходите на „Дизни“ за 42 отсто

Слободен печат

Букинг ќе отпушти повеќе од 4.000 вработени

Слободе печат

Одбележување Светска недела на доење – поддршка на доењето за поздрава планета

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Министерство за одбрана: Нашите војници во УНИФИЛ во Либан се безбедни

Слободен печат

Јужна Кореја прави сателит за следење на активностите на Северна Кореја

Слободен печат

Во тропска бура Исија на источниот брег на САД загинаа најмалку четири лица

Слободен печат

Во сообраќајка во Грција загинаа седум лица, најверојатно мигранти

Слободен печат

Ангеловска-Бежоска за СБС: Девизните дознаки од иселениците важни за македонската економија

Слободен печат

Над 700.000 мртви од Ковид-19 ширум светот, најмногу во Бразил, САД и Индија

Слободен печат