4 C
Скопје

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Денот на гробарите како да нема крај, вака се пренесуваат телата на починатите од ковид во Сараево

Од првиот човек што почина од коронавирус во Босна и Херцеговина, по медицинските работници, гробарите се исто така изложени на опасниот вирус. Репортерот на „Дневни аваз“ помина една смена со работниците на сараевскиот „Покоп“ и со нив ја помина постапката од преземање на починатиот од коронавирус, подготвување за погреб, до самиот чин на погребување.

Сè е поинаку. Првата забележлива разлика е во тоа што сè се случува со голема брзина. Сè е направено во скратена постапка. Максимална претпазливост и професионалност. Нијаз Кадиќ и Мирза Хоџиќ, како и другите нивни колеги, постојано се на теренот.

– После секој, дури и краток допир, контакт со контаминирана површина, правиме дезинфекција – вели Кадиќ за Аваз.

Прочитајте и...  Израелскиот Кнесет донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Додека ги објаснувал процедурите, бил известен да го земе починатиот од коронавирусот во Центарот за геронтологија во Сараево.

– Починатиот се става во специјални најлонски кеси, на кои има патент. Во случај вреќата да биде оштетена, телото се става во нова – вели Кадиќ.

По пристигнувањето во Центарот за геронтологија, процедурата е стандардна. Носилката се дезинфицира, се облекува специјално одело, возилото се дезинфицира … Откако ќе го преземат починатиот, повторно се дезинфицираат.

– Нашата работа е, всушност, да дојдеме и да го земеме починатиот. Сепак, честопати се случува персоналот или во центарот за геронтологија или кога ќе земеме од Подрастово, да не е во можност да се подготви за превоз. Ние исто така му помагаме и не ни претставува проблем – велат соговорниците на Аваз.

Прочитајте и...  Германските католици масовно ја напуштаат Црквата поради аферите на кардиналите

Досега никој од нивните колеги не бил заразен со коронавирус. По пристигнувањето во Баре, починатиот се подготвува за погреб или погреб.

– Сандаците се направени од лим, обложени се дрво – објаснуваат тие.

На Бјелашница, каде што ќе се одржи погребната служба, која исто така се изведува со строги мерки на претпазливост, ковчегот со починатиот го носат директно до гробот, работниците на „Покоп“.

– Значи, што е можно помалку луѓе во контакт со ковчегот. На овој начин спречуваме другите да бидат во опасност да се заразат со вирусот – велат соговорниците.

Погребни служби се одржуваат додека телото на покојникот е во комбето. Имамите соработуваат со работниците на „Покоп“ и помагаат во спроведувањето на мерките.

Прочитајте и...  Во Велес пријавени две одвоени физички пресметки

Тогаш нивната неуморна работа продолжува.

 

Поврзани вести

Албанец е избран од НАСА да биде жител на планетата Марс: Има и бординг билет

И.И.

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Слободен печат

Саудиските документи осначени како строго доверлива тајна покажуваат дека атентаторите на Кашоги користеле компанија запленета од саудискиот престолонаследник

И.И.

ЕУ воведува санкции за Москва по пресудите за Навални: Процесот ќе заврши следната недела

Слободен печат

Села: Некој посилен од Заев и од Мијалков нареди негово појавување во Обвинителството

Слободен печат

Соопштение на штедачите во Еуростандард банка: Дел од оштетените велат дека јажето околу врат е единствен излез од овој грабеж

Слободен печат

Остави Коментар