Во Зоолошка ќе се гради Дино парк, влезот ќе се наплатува 50 денари

41 диносауруси од различни видови во оригинална големина со синхронизирани движења, проследени со звуци, ќе ја збогатат содржината на Зоолошката градина во Скопје, и ќе придонесат за поголема атрактивност на градината, рече денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов кој присуствуваше на почетокот на градежните активности на Дино паркот, кој ќе се простира на површина од околу 2.000 квадратни метри.

– Ова ќе биде прв Дино парк на Балканот каде што ќе има толкав број диносауруси, како и едукативна содржина за секое од овие праисториски животни.  Веќе во првата половина од следната година планираме паркот да биде завршен и отворен за посетителите, рече Шилегов.

Во паркот на диносаурусите ќе се влегува од два влеза. Преку постоечкиот влез, како и од посебен влез, директно од Градскиот парк. За влез ќе се наплатува 50 денари.

Прочитајте и...  Предложено е поведување на повеќе од 25 кривични пријави за флагрантно кршење на законите и протоколите

Патеките ќе бидат изградени од обработен камен, а постојното зеленило ќе се дополни со ново.

За изградбата на паркот се предвидени околу 20 милиони денари распоредени во две буџетски години, а отворањето е планирано за следната година.

Еве како ќе изгледа Дино паркот.

Publiée par Gjorgi Galetanovski sur Jeudi 10 octobre 2019

 

Прочитај повеќе

Градоначалничката на Вашингтон бара повлекување на Националната гарда од главниот град

МИА Агенција

Демонстрантите во САД бараат реформи во судството и полицијата

МИА Агенција

ОЈО Велес отвори предмет по повикот за масовно одење во верските храмови

Слободен печат

За да го избегнат полицискиот час граѓаните „бегаат“ во Маврово, Струга и Охрид (ФОТО)

Слободен печат

Прославите на Бајрам отворија ново коронажариште во Германија: Тие Балканци мислат дека правилата за нив не важат

Слободен печат

„„Виз Ер” ја продолжи суспензијата: До 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Шпанија се предомисли, не ги отвора границите во јуни

Слободен печат

ОЈО загуби професионалец и голем пријател, почина поранешниот обвинител Славчо Станков

Слободен печат

Столтенберг: НАТО продолжува да ја поддржува меѓународната борба против тероризмот

Слободен печат

АНКЕТА: Штом не ги почитуваме мерките, нека има полициски час

Михаило Донев

Изгласана доверба на полската влада

Слободен печат