8 C
Скопје

Во угостителски објект во Куманово не биле почитувани мерките за заштита од ковид-19

На 25.02.2021 година во 17.22 час во СВР Куманово било пријавено дека во угостителски објект на ул.„Гоце Делчев” има група граѓани кои не ги почитуваат здравствените прописи за време на епидемија.

Полициски службеници и инспектори од Државниот пазарен инспекторат извршиле контрола и во објектот,  сопственост на И.А.(30) од Куманово, а изнајмен на А.М.(20) од Куманово, биле затекнати 49 лица, од кои шест малолетници, кои не одржувале дистанца и не носеле заштитна опрема, при што било констатирано  „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија”, превидено и казниво по чл.206 од Кривичниот законик. По целосно документирање на случајот против одговорното лице ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прочитајте и...  Редовна седница на Владата, повеќе точки на дневен ред

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар