Во три штипски училишта трансмисија на коронавирусот меѓу учениците

Македонија училиште ученици наставник професор
Настава во време на пандемија / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Во три штипски училишта има локална трансмисија на коронавирусот, денеска за МИА потврди директорката на Центарот за јавно здравје-Штип, Марија Димитрова. Станува збор за едно средно и две основни училишта. Според денешните податоци позитивни на коронавирусот во училишатата се 32 ученици, а над 80 се во изолација.

– Резултатите од денешните потврдени случаи во училишата ги веќе работиме. По направената анкета ќе знаеме колку дополнително ученици ќе заминат во изолација. Што значи оваа бројка ќе се зголеми во текот на денешниот ден, вели Димитрова.

Возраста на учениците е од 10 до 18 години. И покрај тоа што има појава на локална трансмисија во вкупно три училишта во Штип, сепак оценката на епидемиолозите е дека состојбата во училиштата е стабилна и не е загрижувачка. Раководителот на секторот за образование во Општина Штип, Билјана Казанџиска вели дека имаат три класа во изолација, а општинскиот тим секојдневно ги контролира училиштата, кои ги почитуваат мерките и постојано вршат дезинфекција.

Извор: МИА

Видео на денот