9 C
Скопје

Во Свети Николе се гради социјална зграда за 48 лица од социјално ранливите категории

Во Свети Николе по 30 години се гради нова социјална зграда за 48 лица од социјално ранливите категории. Зградата се гради  во населбата „Лозов расадник”.

Градоначалникот на Општина Свети Николе, Сашо Велковски заедно со претставници на ЈП за станбен и деловен простор и изведувачот на градежните работи фирмата „Атриум” извршија увид во градежните работи.

Велковски вели дека интензивно се работи на првата колективна зграда наменета за социјални случаи во Општина Свети Николе. За само 11 месеци зградата е во фаза на карабина, поставени се прозорци и веќе се работи внатре во објектот.

– Според динамиката на градба се очекува веќе во април наредната година 48 социјални семејства од различни категории да бидат згрижени во оваа колективна зграда, вели Велковски.

Прочитајте и...  Влада: Ја купуваме зградата на ЕСМ, дадовме аванс, целиот износ не го знаеме

Становите се со површина од 34 до 46 м/2, рокот на изградба е 18 месеци. Инвеститор е ЈП за станбен и деловен простор, кој во изградба на вакви станови инвестира и во Општина Пробиштип. 

 

Поврзани вести

Утрински температури над нулата, најмногу снег на Попова Шапка

Слободен печат

Гир: Сакам да испратам силна порака дека европската перспектива на Северна Македонија е јасна и неспорна

Слободен печат

ЕК: Инсистираме на стабилност во испораките на вакцините на АстраЗенека

Слободен печат

Опаѓа бројот на новозаразени со Ковид-19, но остануваат апелите за почитување на мерките за заштита

Слободен печат

Се врати во сила Законот за акцизи, бензините и дизелот поевтини за два денара

Слободен печат

За згрижувачките семејства мајка, за биолошките маќеа!?

Остави Коментар