Во Србија уште двајца починаа од ковид-19, 214 новозаразени

Во претходните 24 часа, во Србија починаа две лица од последниците на инфекција од коронавирус со што вкупниот број смртни случаи од почетокот на епидемијата се искачи на 776.

Според податоците на Министерството за здравство и Институтот Батут, од 3.325 примероци тестирани во претходните 24 часа, позитивни на присуството на вирусот беа 214.

Моментално на болничко лекување се 390 ковид позитивни пациенти, од кои 24 се на респиратори.

Процентот на смртност од почетокот на пандемијата изнесува 2,15.

Во Србија до денес се тестирани 1.236.118 лица од кои кај 36.160 е потврдена инфекцијата.

(Извор: Бета)

 

Прочитајте и...  Ураганот „Зета“ го погоди Њу Орлеанс: Едно лице повредено, 80.000 без струја

Поврзани вести

ВИДЕО: НОВИ ДЕТАЛИ – Напаѓачот што Франција ја обви во црно пристигна со воз од Италија со документ на Црвен крст

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Шеријатската сопруга на озлогалсениот ИСИС-овец Лавдрим Мухаџери се исповеда пред јавноста

Илинка Иљоска

„Маската на Меркел е кинески фејк“: Експертите тврдат дека еден детал недостасува

Слободен печат

ВИДЕО: Парите тука често паѓаат од небо: Кинез фрлал банкноти од зграда, но брзо бил уапсен поради мотивот

Слободен печат

Над 45 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Успешно оперирана циста на матка тешка 90 килограми – хирурзите од ГАК и го спасија животот на 45-годишна жена

Слободен печат

Остави Коментар