Во Собранието почна средбата на работните групи за законот за јавно обвинителство

Во Собранието попладнево почна средбата на работните групи од власта и опозицијата кои треба да ги усогласат ставовите околу законот за јавно обвинителство со кои треба да се реши идниот статус на Специјалното јавно обвинителство.

Средбата е затворена, а на неа присуствуваат министерката за правда Рената Дескоска и Бојан Маричиќ, советник за евроатлантски интеграции на премиерот.

На средбата присутна е и Соња Мираковска од СДСМ, а од ВМРО-ДПМНЕ присутни се Антонио Милошоски и адвокатот Тони Менковски.

Власта и опозицијата со месеци не можат да се договорат околу статусот на Специјалното јавно обвинителство. Власта предлага СЈО да премине целосно во Обвинителството за организиран криминал со сите негови предмети, а опозицијата бара истражителите и обвинителите од СЈО да се вратат на претходните нивни работни места.

Прочитајте и...  Навала во скопските аптеки: Се купуваат маски против коронавирус

Прочитај повеќе

Димитров: Во Прага добивме потврда за сработеното и ветер во грб за заслуженото

Слободен печат

Нов станбен кредит од Халкбанк – најниска каматна стапка од  само 3.2% фиксна 10 години

Слободен Печат

Курти: Таксата ќе се укине штом се изготви елаборацијата за реципроцитет кон Србија

МИА

Тедрос: Растот на случаите со коронавирусот е длабоко загрижувачки во Италија, Иран и Јужна Кореја

Слободен печат

Откажани мисите ширум Италија: Папата Франциск се помоли за жртвите од коронавирусот

Слободен печат

Учителка со симптоми на корнавирус: Училиште во Виена ставено во карантин

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кикиљас: Грција е целосно подготвена за коронавирусот

Слободен печат

Спасовски апелира да се пласираат вистински информации за коронавирусот

Слободен печат

Ѓоргиев: Умерен оптимист сум за изнаоѓање решение за Гоце Делчев

Слободен печат

Ковачевски: ЕСМ сака да инвестира во енергија, не се прифатливи опциите и понтаму да менаџираме со Попова Шапка

Слободен печат

Филипче: Три нови сомнителни случаи на коронавирус, двајца се негативни, за третиот се чекаат резултати

Слободен печат

Спасовски: Ќе објавиме коалиција кога ќе ги имаме сите детали

Слободен печат