Во Скопје казнети 243 возачи, 56 за брзо возење

Сообраќаен прекршок / Фото: Министерство за внатрешни работи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, при што на територијата на Град Скопје се изречени вкупно 243 мерки, меѓу кои 56 санкции за возење со брзина поголема од дозволената, 53 за прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли и 24 за возење без возачка дозвола.

– Изречени се 14 санкции за возење под дејство на алкохол, шест за користење на мобилен телефон, пет за нерегистрирани возила, 50 за непрописно паркирање, соопшти МВР.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, порачаа од МВР.

Видео на денот