Во Пентагон се размислува за оставки, доколку Трамп ја употреби војската ако ги изгуби изборите

Високи претставници на одбраната во САД разговараа за оставка доколку претседателот Доналд Трамп и нареди на американската војска да ги задуши сите немири на изборите во ноември, објави „Њујорк тајмс”.

Армијата е загрижена дека Трамп ќе се обиде да ја користи војската против американските граѓани кои ќе протестираат против него доколку се обиде да остане на власт по губењето на изборите на 3 ноември.

Весникот нагласува, повикувајќи се на неколку извори во Пентагон, дека таквиот потег може да доведе до оставка на генералите од тимот на Трамп, вклучувајќи го и генералот Марк Мили, претседател на Советот на началници на ГШ.

Џон Ганс од МО во администрацијата на Барак Обама за весникот изјави дека е загрижен дали војската е навистина подготвена да се спротивстави на наредбите на претседателот.

Прочитајте и...  Чешка со нов црн рекорд: Речиси 15.000 новозаразени, од денеска нови мерки стапуваат на сила

„Пентагон има планови за војна со Канада и зомби апокалипса, но нема план во случај на спорни избори. Ова се големи прашања што влијаат на угледот на институцијата”, истакна тој.

Поврзани вести

Конфекција во Ресен е ново жариште на коронавирус, петнаесет вработени се заразени

Слободен печат

Просечната нето плата за август изнесува 27.535 денари

Слободен печат

Три пациенти заразени со коронавирус синоќа починаа во велешката болница

Слободен печат

МЖСП: Во тек се три јавни набавки за обновување на пречистителната станица во „Југохром”

Слободен печат

Верските лидери апелираат: Верниците да ги почитуваат сите пропишани мерки

Слободен печат

Европскиот Парламент ја додели наградата Сахаров доделена на белоруската опозиција

Илинка Иљоска

Остави Коментар